Prognoza na 2021 r. została obniżona z 3,5 proc. (co ma związek z niepewnością związaną z programem szczepień w UE), ale na 2022 r. podwyższono z 3,4 proc.

- Choć PKB Polski spadł w 2020 r. po raz pierwszy od 30 lat, to polska zdywersyfikowana gospodarka okazała się jedną z najbardziej odpornych na pandemię COVID-19 w Europie. W krótkim okresie dużym wyzwaniem jest dalsze wspieranie tych branż, które zostały najbardziej dotknięte pandemią, dbając jednocześnie o równowagę i przejrzystość w zarządzaniu finansami publicznymi. Polska wciąż musi wzmacniać swoje instytucje, aby przygotować się na nową falę środków unijnych, z których duża część będzie przeznaczona na niskoemisyjne i zielone projekty - twierdzi Marcus Heinz, przedstawiciel Banku Światowego na Polskę i kraje bałtyckie.

Bank Światowy prognozuje również, że gospodarki rozwijające się w regionie Europy i Azji Środkowej osiągną w 2021 r. 3,6 proc. wzrostu. Wzrost ten przyspieszy do 3,8 proc. w przyszłym roku, kiedy skutki pandemii będą stopniowo wygasać.