Komisja Europejska podała w comiesięcznym przeglądzie, że wskaźnik nastrojów poprawił się do 90,4 pkt z 87,7 w listopadzie, a eksperci spodziewali się 90 pkt. Poprawa wynikała z lepszej sytuacji w przemyśle (wskaźnik doszedł do minus 7,2 z minus 10,1) i z nastawienia konsumentów (do minus 13,9 z minus 17,6 pkt).

Z kolei inflacja w 19 krajów wspólnej waluty wyniosła bez zmiany minus 0,3 proc. — podał Eurostat; analitycy spodziewali się minus 0,2 proc. Była w zasadzie zgodna z przewidywaniami EBC, który spodziewając się spadku gospodarczego w IV kwartale i inflacji poniżej zera od sierpnia zatwierdził w grudniu nowy pakiet bodźców, przedłużając do 2022 r. szczodry skup aktywów, aby ochronić gospodarkę przed trwałymi szkodami pandemii — pisze Reuter. W Niemczech ceny artykułów konsumpcyjnych zmalały w grudniu o 0,7 proc., podobnie jak we listopadzie — podał Destatis. „Koronawirus utrudnił ponownie przeprowadzenie przeglądu cen, bo niektórych artykułów nie było po prostu na rynku” — dodał urząd statystyczny.

Ujemna inflacja może być jednak ostatnia w obecnym cyklu, bo tymczasowe obniżenie VAT w Niemczech wygasło z końcem 2020 r., a ropa naftowa zdrożała od listopada o ok. 45 proc. EBC spodziewa się, że inflacja w I kwartale wzrośnie do 0,3 proc. i do 1,5 proc. w IV kwartale wraz ze wzrostem aktywności w gospodarce.