fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Cudzoziemcy

Wsparcie materialne i edukacyjne dla cudzoziemców w procedurze uchodźczej

Adobe Stock
Urząd do Spraw Cudzoziemców realizuje projekt dodatkowego wsparcia materialnego i edukacyjnego dla obcokrajowców ubiegających się o udzielenie ochrony międzynarodowej w Polsce.
Celem inicjatywy jest m.in. dalsza poprawa warunków pobytowych ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb dzieci i osób niepełnosprawnych oraz poszerzenie programu pedagogicznego i nauki języka polskiego.
Podczas trwania procedury uchodźczej cudzoziemcy mogą korzystać z pomocy socjalnej (m.in. zakwaterowanie, wyżywienie, opieka zdrowotna) zapewnianej przez Urząd do Spraw Cudzoziemców oraz zajęć edukacyjnych (m.in. nauka języka polskiego, kursy informacyjne). Mają oni do wyboru pobyt w ośrodku lub samodzielne utrzymanie się poza ośrodkami przy pomocy finansowej otrzymywanej od UdSC.
W ramach projektu prowadzone są zajęcia edukacyjno-adaptacyjne dla najmłodszych dzieci mieszkających w ośrodkach dla cudzoziemców prowadzonych przez urząd. Kursy języka polskiego zostały wzbogacone o zajęcia przygotowawczo-wyrównawcze dla dzieci mających rozpocząć naukę w szkołach. Sfinansowane zostały także bony towarowe na zakup wyprawek szkolnych. W weekendy prowadzone są natomiast zajęcia świetlicowe, w ramach których odbywają się m.in. zajęcia sportowe, artystyczne czy edukacyjne.
Planowane jest także rozszerzenie oferty zajęć językowych o kursy na terenie Warszawy, z których będą mogli korzystać cudzoziemcy mieszkający poza ośrodkami. Kursy orientacyjne dla dorosłych i dzieci zostaną dodatkowo rozbudowane o cykliczne zajęcia prowadzone w ośrodkach pobytowych, podczas których będzie można poznać najważniejsze elementy życia w Polsce.
Ponadto wsparcie materialne objęło zakup:
– 225 wózków dziecięcych;
– 225 bonów na artykuły niemowlęce (m.in. pieluchy, ubranka, kosmetyki, artykuły higieniczne);
– 2100 bonów na artykuły szkolne (m.in. przybory piśmiennicze, plecaki, stroje sportowe);
– 100 opakowań artykułów medyczno-higienicznych;
– sprzęt dla osób niepełnosprawnych: 10 kul i 10 wózków inwalidzkich;
– asortyment edukacyjno-rekreacyjny do ośrodków;
– asortyment do likwidacji barier dla osób niepełnosprawnych.
Projekt jest realizowany i współfinansowany w ramach Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA