fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Koronawirus: jak leczyć łagodne objawy

Adobe Stock
Jedni przechodzą COVID-19 bezobjawowo, u innych przebieg jest ostrzejszy. Dotychczasowe obserwacje wskazują na to, że większość zakażonych przechodzi chorobę łagodnie, lecząc się w domu.

Co radzą lekarze w przypadku łagodnego przebiegu COVID-19?

1. Dużo odpoczywaj. Najpilniejszą sprawą jest pokonanie wirusa. Unikając wysiłku umożliwiasz swojemu organizmowi skierowanie potrzebnej energii na walkę z chorobą.

2. Pij dużo wody. Odpowiednie nawodnienie organizmu pomoże złagodzić niektóre objawy choroby. Jeśli gorączkujesz, zapewne intensywnie się pocisz, więc pijąc duże ilości wody, uzupełniasz to, co utraciłeś, zapobiegając w ten sposób odwodnieniu. Jeśli masz suchy kaszel, pij wodę z miodem, w ten sposób ukoisz podrażnione gardło. Jeśli czujesz, że masz zapchany nos i gardło, wypij ciepły, bezkofeinowy napój, który pomoże rozrzedzić śluz. Zapewnienie odpowiedniego nawodnienia wspomaga układ odpornościowy w walce z wirusem.

3. W razie potrzeby sięgnij po dostępne leki bez recepty. Jeśli masz wysoką temperaturę, zastosuj lek przeciwgorączkowy, np. paracetamol. Jeśli bolą cię mięśnie, gardło lub dokucza uciążliwy kaszel, weź lek przeciwbólowy. Pamiętaj, by nie przekraczać zalecanych dawek i nie przyjmować leków, które mogą kolidować z tymi, które już bierzesz.

Objawy towarzyszące łagodnemu lub umiarkowanemu przebiegowi COVID-19 trwają zazwyczaj od kilku do 10 dni, a w przeważającej większości przypadków ustępują całkowicie w ciągu dwóch tygodni. W tym czasie staraj się je monitorować. Gdyby się nasiliły, dzwoń po pogotowie – pamiętaj, aby poinformować, że jesteś zakażony SARS-CoV-2.

Co jeśli choroba się rozwija?

Łagodne objawy mogą przekształcić się w poważne, jeśli więc zauważysz którykolwiek z poniższych, natychmiast dzwoń na pogotowie:

- trudności w oddychaniu

- uporczywy ból w klatce piersiowej

- utrata przytomności, splątanie lub dezorientacja

- niebieskawe zabarwienie ust lub twarzy.

Nie zarażaj domowników

Ponieważ COVID-19 przenosi się przez kontakt, ważne jest nie tylko pozostanie w kwarantannie, ale także maksymalna izolacja od domowników.

Zachowanie dystansu społecznego w mieszkaniu może być trudne, szczególnie jeśli mieszkanie jest małe, ale:

- unikaj kontaktu z domownikami oraz zwierzętami domowymi

- nie przygotowuj jedzenia domowników

- unikaj wspólnych przestrzeni, nie dotykaj rzeczy osobistych innych

- przebywając w pobliżu innych osób, zakładaj maseczkę

- dokładnie myj ręce przed i po każdym kontakcie

- korzystaj z oddzielnej sypialni i, jeśli to możliwe, oddzielnej łazienki

Źródło: Onet
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA