Niedzielski zauważył, że choć formalny start systemu nastąpi 1 lipca i wówczas wszystkie kraje będą stosować paszporty , ale Polska znalazła się w grupie liderów - wraz z Bułgarią, Czechami, Danią, Niemcami, Grecją i Chorwacją już od dziś  jest połączona z unijnym systemem informatycznym weryfikującym certyfikaty i zaczęła je wydawać.

Paszport covidowy stanowi elektroniczny dowód albo na przejście choroby, albo na posiadanie negatywnego wyniku testu, albo na zaszczepienie co najmniej jedną dawką - w tym przypadku kraje same decydują, czy wymagają pełnego zaszczepienia - informuje Onet.

Certyfikat osoby zaszczepionej będzie ważny w terminie od 14 do 365 dni po podaniu ostatniej dawki szczepionki. Osoba z negatywnym wynikiem testu otrzyma paszport ważny przez 48 godzin, a ozdrowieniec - na okres od 11 do 180 dni od uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR,

Na razie certyfikaty są dostępne na IKP - Internetowym Koncie Pacjenta, trwają  prace nad udostępnieniem ich w urządzeniach mobilnych.

Takie zaświadczenie umożliwi swobodne przemieszczanie się po krajach UE oraz na terenie Islandii, Norwegii i Lichtensteinu - ale ca całym tym obszarze to rozwiązanie zostanie wprowadzone dopiero od 1 lipca.