Koronawirus w Polsce. Czy są skuteczne leki na COVID-19? Dr Szułdrzyński tłumaczy

- Rozładowywanie tej fali będzie trwała bardzo długo. To czym się teraz kierują władzę to nie liczba nowych przypadków tylko wydolność systemu opieki. Nie możemy sobie pozwolić teraz na jakikolwiek błąd - mówił w TVN24 dr Konstanty Szułdrzyński, członek Rady Medycznej przy premierze, kierownik Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii CSK MSWiA w Warszawie.

Aktualizacja: 09.04.2021 11:09 Publikacja: 09.04.2021 10:42

Koronawirus w Polsce. Czy są skuteczne leki na COVID-19? Dr Szułdrzyński tłumaczy

Foto: tv.rp.pl

Mówiąc o obecnej sytuacji w szpitalach dr Szułdrzyński mówił, że jest "stały napór" zakażonych koronawirusem, "poszukiwanie miejsc do położenia, przyjęcia pacjenta". Jak mówił hospitalizacja chorego na COVID-19 trwa zazwyczaj 10-14 dni, a w przypadku pacjenta, który trafi na OIOM, nawet kilka miesięcy.

Dr Szułdrzyński podkreślał też, że "pomimo najlepszej opieki części tych pacjentów nie da się uratować, mimo naszych starań".

Dlatego, jak mówił, "część statystyki liczby wykrywanych przypadków kryje pewną liczbę osób, które tej choroby nie przeżyją".

- Każda czynność, którą podejmujemy, aby zmniejszyć liczbę zakażeń, to są uratowane istnienia ludzkie. To są ludzie, nasi współobywatele, krewni, sąsiedzi, znajomi, Polacy, którzy umierają w trakcie tej strasznej pandemii - podkreślił dr Szułdrzyński.

Lekarz zwrócił uwagę, że "cały czas nie mamy leku, który wygrałby walkę z wirusem".

- Mamy leki o pewnej skuteczności, gdy są podane wcześnie, ale to nie są leki, które by powodowały nowe rozdanie w walce z chorobą. Są lekki, które trochę poprawiają przeżywalność, ale to nie jest nic czym wygralibyśmy tę bitwę - dodał.

- Jedyne czym możemy walczyć na dłuższą metę to szczepienie. Przejście choroby daje odporność, jak szacujemy, na sześć miesięcy miesięcy. Potem można znów zachorować, również umrzeć - podkreślił dr Szułdrzyński.

- Jeśli się nie zaszczepimy to w końcu COVID każdego z nas dopadnie. To nie jest pytanie "czy", tylko "kiedy" - dodał.

Dopytywany o terapię osoczem ozdrowieńców, dr Szułdrzyński stwierdził, że "to lek, który może być pomocny na wczesnym etapie choroby". - Ale nie każde osocze pomaga i nie każdemu pomaga - zastrzegł.

- To też nie jest pewny lek. To nie jest lek którym jesteśmy w stanie wygrać tę wojnę - dodał.

A czy - po kilku dniach spadków liczby zakażeń koronawirusem, dr Szułdrzyński spodziewa się ponownego wzrostu liczby zakażeń? Lekarz przyznaje, że tak.

- "Górkę" możemy mieć koło poniedziałku, wtorku. Z danych, które nam przedstawiono wynika, że mobilność w czasie świąt była duża. Przyjdzie nam za to zapłacić - stwierdził.

2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Diagnostyka i terapie
Tabletka „dzień po” także od położnej. Izabela Leszczyna zapowiada zmiany
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Diagnostyka i terapie
Zaświeć się na niebiesko – jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
Diagnostyka i terapie
Naukowcy: Metformina odchudza, bo organizm myśli, że ćwiczy
Diagnostyka i terapie
Tabletka „dzień po”: co po wecie prezydenta może zrobić ministra Leszczyna?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
zdrowie
Rośnie liczba niezaszczepionych dzieci. Pokazujemy, gdzie odmawia się szczepień