W środę odbyło się posiedzenie Komitetu ds. Bezpieczeństwa (PRAC) Europejskiej Agencji Leków (EMA). Specjaliści omówili podczas niego przypadki zakrzepów krwi u osób zaszczepionych preparatem firmy AstraZeneca (obecnie nazywaną Vaxzevria) przeciwko COVID-19.

Niezależni eksperci różnych specjalności medycznych, w tym hematolodzy, neurolodzy i epidemiolodzy, starali się ustalić, czy istnieje związek między zaszczepieniem tym preparatem a zakrzepami krwi. Omawiali między innymi czynniki ryzyka, takie jak na przykład wiek czy płeć pacjentów.

„Na tę chwilę nie zidentyfikowano żadnych specyficznych czynników ryzyka, takich jak wiek, płeć lub wcześniejszy wywiad chorobowy […] Nie udowodniono związku przyczynowego zakrzepów ze szczepionką, ale jest on możliwy” - zaznaczono w opublikowanym na stronie EMA oświadczeniu i dodano, że prowadzone będą dalsze badania w tej sprawie.

EMA podkreśliła jednocześnie, że osoby zaszczepione powinny zdawać sobie sprawę z niewielkiej możliwości wystąpienia bardzo rzadkich rodzajów zakrzepów krwi. „W przypadku wystąpienia objawów wskazujących na problemy z krzepnięciem (...) należy natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską i poinformować pracowników służby zdrowia o niedawnym szczepieniu" - czytamy w oświadczeniu. 

18 marca Komitet ds. Bezpieczeństwa (PRAC) Europejskiej Agencji Leków (EMA) przedstawił stanowisko w sprawie bezpieczeństwa stosowania szczepionki przeciw COVID-19 firmy AstraZeneca. Eksperci uznali, że szczepionka jest skuteczna i bezpieczna, i zapobiega COVID-19. Według EMA korzyści wynikające ze szczepionki w zwalczaniu wciąż powszechnego zagrożenia COVID-19 nadal przeważają nad ryzykiem skutków ubocznych.