AstraZeneca zapowiada mniejszą dostawę szczepionek do UE - o ponad 60 proc.

AstraZeneca poinformowała w piątek władze Unii Europejskiej, że zmniejszy dostawy do Wspólnoty swojej szczepionki przeciw Covid-19 o ponad 61 proc. - do 31 milionów dawek - w pierwszym kwartale. Powodem są problemy z produkcją - informuje Reuters.

Aktualizacja: 22.01.2021 21:47 Publikacja: 22.01.2021 21:34

AstraZeneca zapowiada mniejszą dostawę szczepionek do UE - o ponad 60 proc.

Foto: AFP

qm

Wcześniej oczekiwano, że do końca marca firma dostarczy do 27 krajów Unii Europejskiej około 80 milionów dawek - poinformował w rozmowie z agencją urzędnik, zaangażowany w rozmowy z AstraZenecą. Zamiast tego planowane jest teraz dostarczenie ok. 31 milionów dawek, czyli o 61,25 proc. mniej, niż zakładano.

Niepewność dotyczy także drugiego kwartału. Od kwietnia do czerwca AstraZeneca miała przekazać do UE kolejnych 80 milionów dawek, ale obecnie nie jest w stanie zadeklarować rzeczywistej skali dostaw, z powodu „problemów z produkcją”.

W swojej korespondencji z władzami UE firma przekazała, że zmniejszenie skali dostaw jest spowodowane  problemami produkcyjnymi w belgijskiej fabryce szczepionek, prowadzonej przez jej partnera - Novasep.

Komisja Europejska podpisała z AstraZenecą umowę na dostawę łącznie 400 milionów dawek szczepionki przeciwko Covid-19.

Szczepionka AstraZeneca nie została jeszcze autoryzowana przez Europejską Agencję Leków. Opinia EMA powinna być wydana do końca stycznia. Jeśli agencja potwierdzi bezpieczeństwo i skuteczność szczepionki, ostateczną zgodę na jej dopuszczenie do obrotu w państwach Wspólnoty podejmie Komisja Europejska.

Wcześniej swoje dostawy do UE ograniczył Pfizer. Przed tygodniem przekazał, że ma to związek z przygotowaniami do zwiększenia produkcji, co wymaga reorganizacji pracy.

Dowiedz się więcej: Prof. Włodzimierz Gut: Pfizer zachowuje się dziwnie

Pfizer uspokajał, że zmniejszenie dostaw potrwa tylko do zakończenia reorganizacji. Nie wiadomo jednak, ile czasu zajmie zmiana systemu produkcyjnego. Firma zapowiedziała, że zwiększenie możliwości produkcyjnych spowoduje wzrost liczby wytwarzanych szczepionek z 1,3 miliarda do 2 miliardów rocznie.

Leki i terapie
Farmakoterapia dla chorych na otyłość. Problemem nierefundowane leki
Leki i terapie
Pfizer rezygnuje z leku na odchudzanie. Miał poważne skutki uboczne
Leki i terapie
Konsekwencje braku leków mogą być gorsze niż inwazja rosyjska
Leki i terapie
Produkcja leków krytycznych w Europie jest nierentowna. „W Chinach była dotowana”
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Leki i terapie
Trzeba zapewnić stabilność dostaw leków w kryzysie
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne