fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Cannes

Maja Vitkova z nagrodą ScripTeast

AFP
Cannes 2018: Nagroda ScripTeast dla Mai Vitkovej z Bułgarii. Kasia Adamik i Sandra Buchta z wyróżnieniem.

Już po raz dwunasty podczas festiwalu filmowego w Cannes została przyznana Nagroda ScripTeast im. Krzysztofa Kieślowskiego za najlepszy scenariusz z Europy Wschodniej. Tym razem czek w wysokości 10 000 Euro i statuetkę autorstwa Adama Fedorowicza zdobyła Maja Vitkova z Bułgarii za projekt „Afrika”.

To drugi fabularny projekt Vitkovej. Jej debiut „Victoria” był pokazywany w głównej selekcji ponad 70 festiwali, m.in.  na Sundance, w Rotterdamie, Karlowach Warach i Busan, zdobywając w sumie 10 nagród, a „New Yorker ” wymieniał go wśród pięciu najlepszych filmów 2016 roku. Jurorzy nagrody ScripTeastu w uzasadnieniu swojego werdyktu napisali: „Nagrodzony scenariusz ma  wszystkie cechy, których poszukuje się w tekście z tego regionu Europy. Jest zaskakujący, nieprzewidywalny i absolutnie zachwycający. Autorce udało się połączyć wątki utraty, miłości i rodziny tak, że będziemy płakać z powodu słabości ludzkiej natury i śmiać się z absurdów życia. Wszystko to zostało skomponowane w liryczny, ale przystępny sposób, który obiecuje wspaniałe kinowe przeżycie”.

Nagrodę Specjalną otrzymał scenariusz „Zima pod znakiem wrony”  Sandry Buchty i Kasi Adamik. W tym przypadku jurorzy swój wybór tłumaczyli: „Scenariusz jest porywającym i niezwykle zabawnym opisem  szczególnego momentu w najnowszej historii Europy. Konfrontuje ze sobą tematy złożonych relacji między ludźmi z różnych kultur i środowisk. Autorki zabierają nas w podróż, która jest częściowo komiczna, częściowo surrealistyczna, a przede wszystkim przerażająca, ponieważ postacie szukają swojej drogi w czasie rewolucji o wielkich konsekwencjach.

Scenariusz został napisany na podstawie opowiadania Olgi Tokarczuk. Jest to powrót do ważnego momentu polskiej historii, który przez polskie kino nie został jeszcze wyeksploatowany. Akcja „Zimy pod znakiem wrony” toczy się tuż przed i w pierwszych dniach stanu wojennego. Co więcej, jest to próba spojrzenia na tamten czas oczami obcokrajowca. Brytyjskiego profesora psychiatrii, specjalisty od schizofrenii, który przyjeżdża do Warszawy 12 grudnia na kongres naukowy.

W tegorocznej edycji programu brało udział 11 projektów z siedmiu krajów, w tym aż cztery polskie:  poza Adamik i Buchtą nad swoimi sceanariuszami  pracowali  Piotr Domalewski, Arek Biedrzycki i Bartek Konarski oraz Tomasz Mielnik.

Pomysłodawcą ScripTeastu jest Dariusz Jabłoński, warsztaty organizowane są przez Niezależną Fundację Filmową przy wsparciu Programu Unii Europejskiej Kreatywna Europa.

Przez 12 lat  do programu zakwalifikowało się aż 54 polskich autorów z 40 projektami, wśród nich byli m.in.  Kinga Dębska, Maciej Dutkiewicz, Andrzej Bart, Wojciech Kasperski, Dariusz Gajewski, Bodo Kox, Anna Jadowska i wielu innych.

Od początku istnienia programu ze 114 zgłoszonych projektów, zrealizowane zostały  33 filmy a 11 kolejnych jest w produkcji.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA