John G. Ruggie Wydarzenia Gospodarcze

John G. Ruggie: Odpowiedzialne działanie firm przestało być kwestią wyboru

Musimy znaleźć sposób na prowadzenie biznesu, który wspiera zrównoważone społecznie rynki.

ZDROWIE

Świat po nadejściu czarnego łabędzia

Konsument jeszcze nie czuje swej siły w ESG

Wprawdzie przybywa firm, które zaczęły się przestawiać na zrównoważony rozwój, lecz zwykle robią to pod presją regulacji. Znacznie rzadziej pod naciskiem konsumentów.

AI w ESG: wielkie nadzieje, sporo niepewności

Jak wynika z pierwszego w Polsce raportu dotyczącego wykorzystania sztucznej inteligencji w ESG, biznes wiąże z ta technologią olbrzymie nadzieje. Nadzieja ta jednak jest podszyta sporą dawką realizmu: zrozumienia dla obecnych ograniczeń AI oraz ryzyk, jakie ze sobą niesie.

Jak sfinansować transformację ESG w polskich firmach?

Ayming Polska z najnowszym raportem “Biznes w równowadze: Jak przyspieszyć transformację ESG?”

ESG w łańcuchu dostaw: edukacja jest ważna, ale potrzebne jest też wsparcie regulacyjne

Łańcuchy dostaw to jedno z największych wyzwań w kontekście wymagań stawianych przez dyrektywę o sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (tzw. dyrektywę CRSD).

Biznes potrzebuje wsparcia rządu w realizacji celów zrównoważonego rozwoju

Transformacja, która czeka gospodarkę w najbliższych latach, wymaga nie tylko ogromnego zaangażowania ze strony przedsiębiorców, zmiany podejścia do prowadzenia biznesu, ale przede wszystkim łączy się z ogromnymi nakładami finansowymi.

ESG w centrum uwagi polityków i biznesu

Stojące przed biznesem wyzwania, związane z realizacją celów ESG, stały się osią szerokiej debaty uczestników Okrągłego Stołu Zrównoważonej Transformacji Gospodarczej.

Cyfryzacja służby zdrowia? Tak, ale bez pochopnych decyzji

Cyfryzacja, zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży oraz promocja profilaktyki - to priorytety polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w dziedzinie ochrony zdrowia.

Polska prezydencja w Unii. Wojna w Ukrainie to priorytet, ale nie zapominamy o środowisku

W pierwszej połowie 2025 r. Polska obejmie prezydencję w Radzie Unii Europejskiej, czyli rotacyjne przewodnictwo, które wyznacza robocze priorytety Wspólnocie.

Co zrobić, żeby Polaków było stać na zielone mieszkania?

Jak finansować zrównoważone nieruchomości? Na to pytanie wspólnie szukali odpowiedzi przedstawiciele sektora bankowego i deweloperzy zaproszeni na debatę zorganizowaną w czasie konferencji „Go to the future”.

AI w biznesie i w ESG – od ChataGPT do „glebogryzarki”

Aplikacje takie jak ChatGPT sprawiły, że sztuczna inteligencja znalazła się w centrum zainteresowania całego świata. I chociaż biznes wiąże z nimi duże nadzieje, to o konkretne i sensowne zastosowania na razie – chociażby w dziedzinie ESG – jest trudno.

Mieszkanie przyszłości? Bardziej zielone i naszpikowane technologią

Szacuje się, że w Polsce brakuje nawet dwóch milionów mieszkań. O tym, jak zasypać lukę mieszkaniową i o trendach na rynku nieruchomości rozmawiali uczestnicy debaty: „Mieszkania przyszłości - ekologia, automatyzacja, budownictwo modułowe.”, która odbyła się w trakcie tegorocznego ESG & Sustainability Forum Go to the Future 2024.

Relacja: ESG w centrum uwagi polityków i biznesu

Stojące przed biznesem wyzwania, związane z realizacją celów ESG, stały się osią szerokiej debaty uczestników Okrągłego Stołu Zrównoważonej Transformacji Gospodarczej.

Nie ma odwrotu od rewolucji ESG

Większość parlamentarna musi pomóc przedsiębiorcom w transformacji. Musimy stworzyć warunki, żeby przedsiębiorcy nie widzieli w ESG głównie kosztów i komplikacji, ale także dla siebie szanse – mówi Michał Kobosko, przewodniczący sejmowej Komisji ds. Unii Europejskiej, wiceprzewodniczący partii Polska 2050.

Nauka odpowiada na zapotrzebowanie na ekspertów od ESG

Powinny zostać uruchomione specjalne projekty, w których środki finansowe byłyby przeznaczone na edukację specjalistów – mówi dr hab. Piotr Wachowiak, prof. SGH, rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Energia ze słońca jest najtańsza

Fotowoltaika dla transformacji ma istotne znaczenie, choćby kosztowe. To ważne w kontekście działań na rzecz efektywności biznesu – mówi Mariusz Potocki, Head of Commercial Sales, SolarEdge Polska.

ESG to wyzwanie także dla małych i średnich firm

Bardzo wiele podmiotów małych i średnich będzie musiało się zaangażować w zrównoważoną transformację. Będę musiały przygotować dane, których zażyczą sobie ich duzi kontrahenci. To będzie dla nich olbrzymim wyzwaniem – mówi dr Mirosław Kachniewski, prezes Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych.

Potrzeba stabilnego otoczenia legislacyjnego

Przejście na gospodarkę niskoemisyjną wymaga czasu, pieniędzy i stabilnego otoczenia legislacyjnego. Czasu nam brakuje, środków wystarcza, a stabilne otoczenie legislacyjne musi zagwarantować rząd – mówi Miłosz Motyka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

Zrównoważona transformacja to złożony proces

Globalna wioska się skurczyła, transformacja gospodarcza wcale nie trzyma się jednego scenariusza – mówi Janusz Piechociński, prezes Izby Przemysłowo-Handlowej Polska - Azja, były wicepremier i minister gospodarki.