fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budżet i Podatki

USA ostrzega Ukrainę

Fotorzepa, Michał Kozak MK Michał Kozak
Nieprzyjęcie przez ukraiński parlament rządowego projektu budżetu na przyszły rok oznaczać będzie koniec międzynarodowej pomocy.

Uprzedził o tym Jack Lew amerykańskie sekretarz skarbu w telefonicznej rozmowie z ukraińską minister finansów Natalią Jareśko. Wcześniej podobne ostrzeżenie wystosował MFW.

„Minister Lew podkreślił niecierpiącą zwłoki konieczność wypełnienia zobowiązań przez Ukrainę przed Międzynarodowym Funduszem Walutowym. Zwrócił też uwagę na ryzyko zerwania krytycznie ważnej międzynarodowej pomocy, jeżeli Rada Najwyższa odłoży przyjęcie budżetu na przyszły rok. Amerykanie naciskają, by parlament przyjął rządowy projekt jak najprędzej.

Rząd przedstawił swój projekt już na początku grudnia. Zapisano tam deficyt 3,7 proc. PKB. Projekt został opracowany z uwzględnieniem Nowego Kodeksu Podatkowego, zgodnego z przyjętym programem reformowania gospodarki. Jednak parlament nowy kodeks podatkowy odrzucił. Deputowani chcą do niego wrócić w 2016 r, a do końca tego przyjąć zmiany w dotychczasowym kodeksie. Te zmiany to podatek PIT na poziomie 18 proc. oraz jednakowej dla wszystkich składki ZUS na poziomie 22 proc.. Deputowani chcą też utrzymania stawki VAT i specjalnego reżimu dla VAT w rolnictwie. Przedsiębiorstwa rolne płaciłyby do budżetu 75 proc. stawki VAT.

Na takie posunięcia, chroniące dotychczasowe układu w ukraińskim biznesie, nie ma zgody międzynarodowych organizacji finansowych. Firmy rolne miałby płacić jak wszyscy; zniknąć mają ulgi w rolnictwie i inne rozwiązania dotąd korzystne dla ukraińskich oligarchów.

Debata budżetowa i głosowanie odbędzie się w ukraińskim parlamencie 24-25 grudnia.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA