fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budżet i Podatki

MSP o prywatyzacji

Bloomberg
Zapytaliśmy resort czy planuje w 2016 r. wprowadzić jakąś spółkę na giełdę. Co odpowiedział?

W poprzednich latach oferty prywatyzacyjne przyciągały inwestorów jak magnes. Jednak największe spółki zostały już sprywatyzowane, a o ewentualnych innych prywatyzacjach przez giełdę resort wypowiada się bardzo ostrożnie. Nie ujawnia też, czy w najbliższych miesiącach zamierza sprzedawać akcje giełdowych spółek, w których ma pakiety.

- Każde działanie MSP związane z akcjami spółek Skarbu Państwa, będzie uzasadnione potrzebą prowadzenia efektywnej polityki gospodarczej kraju oraz sytuacją rynkową. O każdym takim działaniu MSP będzie informować w wymagany przez przepisy sposób – odpowiedzieli nam przedstawiciele biura prasowego MSP.

Rząd jest znaczącym akcjonariuszem m.in. w PKO BP, PZU, Enerdze, czy PGE. Biorąc pod uwagę bardzo trudną sytuację na warszawskiej giełdzie wydaje się mało prawdopodobne, ale w najbliższym czasie zapadły decyzje o sprzedaży pakietów.

„Grudzień jest ósmym spadkowym miesiącem z rzędu! A przecież nie mamy jeszcze nawet połowy miesiąca i straty mogą być większe. Na razie nic nie wskazuje bowiem na jakieś głębsze przesilenie" – napisał w porannym komentarzu Krystian Brymora, analityk DM BDM. Zaznaczył przy tym, że stopień wyprzedania jest tak duży, że w każdej chwili możemy się spodziewać odreagowania.

Warto mieć na uwadze, że obecna przecena na giełdzie nie jest pochodną kiepskich fundamentów spółek, ale w dużej mierze spowodowały ją czynniki zewnętrzne – otoczenie makro i bijące w rynek kapitałowy pomysły polityków.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA