Spadek wobec 3,5 mld euro za 2016 r. tłumaczy się zwłaszcza mniejszą dywidendą wypłaconą przez firmy energetyczne EDF i Engie. Z sumy 2,8 mld euro 1,3 mld zostało wypłacone akcjami, bo EDF odstąpiła od przelewów w gotówce, a niemal cała reszta pochodziła ze spółek giełdowych będących w portfelu zarządzanym przez Agencję Udziałów Skarbu Państwa APE. Według stanu na 30 czerwca, wartość rynkowa 12 udziałów APE wynosiła 77,5 mld euro. W sumie tej znajdowało się część akcji EDF i producenta elektroniki wojskowej Thales.

Czytaj także:  Najpierw Włochy, teraz Francja? Kolejny budżet z problemami

W ciągu roku do czerwca 2018 wartość rynkowa tego portfela zyskała na dobrej dynamice przedsiębiorstw sektora energetyki (przeważających w tym portfelu), lotnictwa i obrony — podkreślono w aneksie.

W ramach realizacji zmiany roli skarbu państwa jako akcjonariusza dokonywanej przez ministra gospodarki i finansów, Bruno Le Maire, w 2019 r. powinno dojść do prywatyzacji operatora lotnisk paryskich ADP i francuskiego Totalizatora FDJ, a także do zmniejszenia udziałów państwa w Engie. „Po przyjęciu w głosowaniu przez parlament ustawy budżetowej te prywatyzacje zostaną wdrożone, o ile pozwolą na to warunki rynkowe, zasilając fundusz innowacji i przemysłu, przyczyniając się jednocześnie do zmniejszenia zadłużenia państwa” — stwierdził we wstępie aneksu Martin Vial z APE.