fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budowa i remont

Cena nie jest najważniejsza

Dariusz Krawczyk, prezes Polnordu
Materiały Inwestora
Deweloper, który rzetelnie wywiązuje się ze swoich obowiązków, nie ma problemów ze znalezieniem dobrego wykonawcy kolejnych inwestycji.

Rz: Jakie są kryteria wyboru firm, które budują nowe osiedla?

Dariusz Krawczyk, prezes Polnordu: Wybór firmy, która będzie odpowiedzialna za realizację inwestycji zależy od kilku czynników. Liczy się wiarygodność danego podmiotu, doświadczenie, czyli liczba i jakość wcześniejszych projektów. Jest to istotne tym bardziej, że obecna ustawa obliguje dewelopera do udzielenia pięcioletniej rękojmi. Znaczenie ma także cena, która może być oderwana od realiów rynkowych. Musi oczywiście odzwierciedlać oczekiwaną jakość wykonania projektu. Nie jest jednak determinantem wyboru danego wykonawcy.

Deweloperzy czy wykonawcy mają dziś przewagę na rynku?

Nigdy nie jest tak, że wszystkie atuty leżą po jednej stronie. W interesie obu stron jest zawarcie korzystnej umowy, a następnie jej realizacja. Dobry wykonawca zawsze może liczyć na kolejne zlecenia, kontynuację korzystnej dla obu stron współpracy. Natomiast deweloper, który rzetelnie wywiązuje się ze swoich obowiązków, nie ma problemów ze znalezieniem odpowiedniego wykonawcy dla kolejnych projektów.

Ustawiają się kolejki do wykonawców?

Na naszym rynku jest wiele renomowanych firm wykonawczych oferujących podobnie wysoki standard techniczny wykonywanych prac. Nie ma więc sytuacji, w której deweloper musi czekać na swoją kolej. W praktyce to my decydujemy, do kogo wysyłamy zapytanie ofertowe, kierując się zarówno wcześniejszym doświadczeniem jak i renomą partnera. Kolejnym etapem jest uzyskanie optymalnej ceny za realizację danych prac.

Jak długo negocjuje się umowy z wykonawcami? Co jest najtrudniejsze przy zawieraniu kontraktów?

Umowy zawierane z generalnymi wykonawcami nie odbiegają zasadniczo od innych typowych dla tego rynku umów. Standardem w branży jest wysłanie projektu umowy wraz z zapytaniem ofertowym. Same negocjacje cenowe nie są zazwyczaj długie i zajmują mniej więcej dwa tygodnie. Po ich zakończeniu podpisywana jest umowa z generalnym wykonawcą.

Czy deweloperzy mają wpływ na wybór podwykonawców? Zastrzegają to sobie w umowie z generalnym wykonawcą?

Podpisywane przez nas umowy zawierają zapisy, które umożliwiają nam wybór podwykonawców danej inwestycji. Oczywiście staramy się nie nadużywać tej możliwości. Na generalnych wykonawców wybieramy firmy o dobrej reputacji i bogatym doświadczeniu rynkowym. Nie ma więc zazwyczaj potrzeby do korzystania z takiego zapisu w naszej umowie.

Ile kosztują roboty budowlane? Czy robocizna drożeje? Jak się zmieniają stawki za usługi? Jakich zmian można się jeszcze spodziewać?

Koszt robót budowlanych jest uzależniony przede wszystkim od przyjętych w projekcie rozwiązań technicznych oraz od planowanego standardu wykończenia mieszkania. Nie jest jednak w pełni zależny od dewelopera, czyli od nas. Od dłuższego już czasu koszt prac nie podlega znaczącym wahaniom. Jeżeli szukamy jednego czynnika zewnętrznego, który ma na niego znaczny wpływ, jest to cena ropy na światowych rynkach, która determinuje koszt niektórych materiałów oraz transportu. Ważne są także ceny metali na światowych giełdach. Nieco wyższe są natomiast koszty robocizny. Firmy wykonawcze są jednak do tego doskonale przygotowane i potrafią sobie radzić z presją ze strony pracowników.

Czy cały proces budowlany jest dziś tańszy? O ile niż kilka lat temu?

Koszty projektu deweloperskiego muszą być w 100 proc. dostosowane do bieżącej sytuacji rynkowej. Podczas niezwykle dobrej koniunktury na rynku w latach 2005-2007 średnia wielkość mieszkań wynosiła ok. 85 mkw, a cena lokali o podwyższonym standardzie przekraczała 10, a niekiedy i 13 tys. zł za mkw. Dzisiaj największą popularnością cieszą się lokale zdecydowanie mniejsze - o powierzchni od 50 do 55 mkw., których cena mieści się w założeniach programu "MdM". Można więc mówić w pewnym sensie o tańszym procesie budowlanym. Wynika to jednak w dużej mierze z zupełnie innej sytuacji rynkowej i możliwości naszych potencjalnych klientów.

Jaki udział w cenie metra mieszkania mają koszty materiałów budowlanych i robocizny?

Koszt materiałów w cenie metra mieszania kształtuje się - w zależności od standardu wykończenia - od 50 do nawet 65 proc. Koszty robocizny od wielu lat nie podlegają większym wahaniom i wynoszą od 25 do 28 ceny metra wybudowanej powierzchni.

Kto buduje Państwa osiedla? Jak Polnord wybiera wykonawców?

Polnord współpracuje z różnymi generalnymi wykonawcami. Należą do nich m.in. Corlux realizujący projekt w Szczecinie, Unimax w Łodzi, w Warszawie natomiast nasze projekty są prowadzone przez Budimex SA i KB Dom. W 2016 roku zarząd Polnordu zmienił sposób wyłaniania generalnych wykonawców, wychodząc na rynek i zbierając oferty w przetargach w miejsce stosowanego wcześniej inwestorstwa zastępczego.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA