fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Brexit

Brexit: Niemcy liczą na brytyjskich parlamentarzystów

AFP
Minister spraw zagranicznych Niemiec powiedział, że liczy na poparcie porozumienia w sprawie brexitu ze strony brytyjskich parlamentarzystów.

17 października UE i Wielka Brytania ogłosiły, że porozumiały się w sprawie umowy brexitowej. Teraz wynegocjowaną umowę musi jeszcze przyjąć brytyjski parlament.

- Potrzebujemy jasnego oświadczenia, jak ruszyć do przodu - powiedział dziś Heiko Masas cytowany przez MSZ Niemiec. - Czas taktycznych manewrów politycznych dobiegł końca - dodał szef niemieckiej dyplomacji.

Dwa tygodnie przed planowaną data wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej poparcie ze strony brytyjskiego parlamentu nadal nie jest pewne. Premier Boris Johnson próbuje przekonać parlamentarzystów, którzy nie zdecydowali się, czy jutro poprą wynegocjowane porozumienie. 

Rząd Borisa Johnsona dysponuje w parlamencie 287 głosami, tymczasem większość niezbędna do przyjęcia umowy to 320 głosów. Głosowanie przeciw umowie zapowiedzieli już północnoirlandzcy sojusznicy rządu torysów - Demokratyczna Partia Unionistów (DUP). Głosowanie przeciw umowie zapowiada też kierownictwo Partii Pracy, choć nie jest wykluczone, że część posłów tego ugrupowania poprze układ wynegocjowany przez Johnsona (za głosowanie wbrew dyscyplinie posłowie labourzystów mają nie być usuwani z ugrupowania).

Johnson do przeforsowania umowy będzie też potrzebował głosów 23 byłych posłów torysów, z których 21 sam wyrzucił z partii za poparcie tzw. ustawy Hilary'ego Benna, narzucającej na rząd obowiązek zwrócenia się do UE z prośbą o przełożenie brexitu, jeśli do 19 października parlament nie przyjmie umowy brexitowej.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA