fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Brexit

Brexit: Donald Tusk odrzucił propozycję Borisa Johnsona

Fotorzepa/ Jerzy Dudek
Szef Rady Europejskiej Donald Tusk ostro zareagował na list premiera Wielkiej Brytanii. Stwierdził, że przeciwnicy irlandzkiego backstopu nie zaproponowali żadnej realnej alternatywy.

Boris Johnson w liście do przewodniczącego Rady Europejskiej, Donalda Tuska stwierdził, że backstop, mechanizm zapisany w umowie brexitowej wynegocjowanej przez Theresę May, jest "niewykonalny" i "antydemokratyczny".

Ponadto, zdaniem Johnsona, backstop - czyli mechanizm zaprojektowany po to, aby uniknąć powrotu regularnej granicy między Irlandią a Irlandią Północną po brexicie - zagraża północnoirlandzkiemu planowi pokojowemu.

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk napisał na Twitterze, że osoby, którzy sprzeciwiają się temu rozwiązaniu, "nie proponują realnych alternatyw". "Popierają ponownie ustanowienie granicy, nawet jeśli się do tego nie przyznają" - dodał.

Odnosząc się do wpisu Tuska, irlandzki minister spraw zagranicznych Simon Coveney powiedział, że to jasne i konsekwentne stanowisko Unii Europejskiej.

Rzeczniczka Komisji Europejskiej Natasha Bertaud poinformowała, że list Johnsona nie zawierał prawnej propozycji rozwiązania tego problemu.

- Jak już wielokrotnie mówiliśmy, jesteśmy gotowi do konstruktywnej współpracy z Wielką Brytanią - przekazała.

Zdaniem brytyjskiego premiera mechanizm backstopu powinien zostać zastąpiony zobowiązaniem do sięgnięcia po takie rozwiązania najpóźniej przed końcem okresu przejściowego po brexicie, który na mocy umowy May miał trwać do końca 2020 roku.

Źródła Sky News w brytyjskim rządzie przekazały, że wpis Donalda Tuska został uznany za "przesadną reakcję". 

Backstop - czyli dosłownie "siatka ochronna" to mechanizm zakładający tymczasowe pozostanie Wielkiej Brytanii w unii celnej po brexicie. Dzięki temu rozwiązaniu po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE nie byłoby konieczne odtwarzanie regularnej granicy celnej między Irlandią a Irlandią Północną.

Źródło: Sky News
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA