fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Brexit

Unijny negocjator ds. brexitu: UE zrobiła wszystko co możliwe

AFP
Główny negocjator UE ds. brexitu, Michel Barnier, po odrzuceniu po raz drugi przez Izbę Gmin umowy ws. brexitu wynegocjowanej przez Theresę May, napisał na Twitterze, że "UE zrobiła wszystko co możliwe", by umożliwić przyjęcie umowy brexitowej.

"Impas może być przełamany tylko w Wielkiej Brytanii. Nasze przygotowania do (brexitu) bez umowy są teraz ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej" - dodał Barnier sygnalizując, że UE nie jest już otwarta na żadne dalsze negocjacje z Londynem.

We wtorek Izba Gmin po raz drugi odrzuciła wynegocjowaną przez May umowę ws. brexitu. Zwolennicy brexitu w partii brytyjskiej premier uznali, że gwarancje, jakie uzyskała ona od UE w kwestii tzw. backstopu - mechanizmu, który oznacza czasowe pozostanie Wielkiej Brytanii w unii celnej z UE, aby uniknąć powstania regularnej granicy celnej między Irlandią a Irlandią Północną - są niewystarczające.

W środę Izba Gmin zagłosuje nad tym, czy Wielka Brytania godzi się na brexit bez umowy (tzw. twardy brexit). Jeśli parlamentarzyści odrzucą tę możliwość w czwartek odbędzie się głosowanie w kwestii zwrócenia się do Brukseli z prośbą o przełożenie daty brexitu.

Do brexitu powinno dojść 29 marca. W obecnej sytuacji musiałby to być tzw. twardy brexit (brexit bez umowy).

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA