fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Czas odpowiedzialnej transformacji energetyki

materiały prasowe
Przyspieszenie zmian w sektorze wymaga od polskich koncernów konsekwencji i elastyczności przy długofalowych inwestycji, otwarcia na innowacje usprawniające biznes i wejścia w nowe obszary biznesowe.

Transformacja, rozumiana jako głęboka zmiana w sposobie funkcjonowania branży, jest procesem trudnym. Energetyka funkcjonuje w bardzo restrykcyjnym otoczeniu regulacyjnym, a to często się zmienia. Widać to przy naszej wieloletniej inwestycji w blok węglowy w Jaworznie.

Na etapie planowania nikt się nie spodziewał, że europejskie fundusze i banki zupełnie odejdą od finansowania elektrowni opartych na paliwach stałych. W marcu 2018 r. podpisaliśmy z Polskim Funduszem Rozwoju umowę, na podstawie której fundusze PFR zainwestują w budowę do 880 mln zł w zamian za nowe udziały w spółce celowej realizującej inwestycję. Z wypracowanej formuły mogą skorzystać inne firmy sektora. Dziś, gdy zaawansowanie budowy sięgnęło 80 proc., największym wyzwaniem okazuje się zatrudnienie i utrzymanie pracowników do dokończenia inwestycji.

Nowe bloki energetyczne w Opolu, Kozienicach czy Jaworznie stanowią dowód na to, że nowoczesna energetyka konwencjonalna może być ważnym ogniwem europejskiego bezpieczeństwa.

Ale to tylko jeden z obszarów naszych działań rozwojowych. W ubiegłym roku najwięcej zainwestowaliśmy w dystrybucję. Dążymy do tego, by posiadana infrastruktura stanowiła swego rodzaju platformę dla nowych usług zwiększających komfort odbiorców.

W centrum naszego zainteresowania pozostają też odnawialne źródła. Już dziś wytwarzamy energię w 34 elektrowniach wodnych i czterech farmach wiatrowych. W drugim kwartale 2018 r. przyłączyliśmy też sieci niemal 2000 mikroinstalacji. To krajowy rekord. W ostatnim tygodniu rozpoczęliśmy też negocjacje w sprawie nabycia pięciu farm wiatrowych o łącznej mocy około 200 MW.

By energetyka rozproszona stanowiła stabilny element systemu, konieczny jest rozwój magazynów energii. Przełom w tej dziedzinie może nie tylko spowodować boom na rynku odnawialnych źródeł, ale też zupełnie zmienić modele biznesowe firm energetycznych.

Duże poruszenie wśród operatorów sieci internetowej wywołała informacja o zaangażowaniu się Taurona w budowę szerokopasmowej sieci dostępu do internetu. Dotychczas bowiem to operatorzy działający na rynku telekomunikacyjnym podbierali klientów firmom energetycznym. Dziś to my mamy szansę być dostawcą usług pierwszego wyboru.

Jest to dosyć nieoczekiwany, ale zarazem przyszłościowy dla energetyki biznes, w którym chcemy pozostać liderem.

Filip Grzegorczyk prezes zarządu, Tauron Polska Energia

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA