fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Człowiek roku Forum Ekonomicznego wybrany

Fotorzepa/ Piotr Guzik
W tym roku tytuł „Człowieka roku” po raz pierwszy otrzymał człowiek nie tylko polityki, lecz też biznesu, menedżer: Daniel Obajtek. Kim jest prezes PKN Orlen?

Daniel Obajtek od ponad dwóch i pół roku jest prezesem największego polskiego i regionalnego koncernu. W tym czasie zarysował bardzo ambitną wizję dalszego rozwoju grupy PKN Orlen, a co ważniejsze konsekwentnie i z dużą determinacją ją realizuje. Chodzi przede wszystkim o budowę koncernu multienergetycznego, którego skala i zakres prowadzonej działalności ma pozwolić na konkurowanie z czołowymi graczami europejskim.

Obajtek cel ten zaczął realizować już trzy tygodnie po objęciu szefostwa Orlenu. Pod koniec lutego 2018 r. podpisał list intencyjny ze Skarbem Państwa w sprawie zakupu od niego większościowego pakietu akcji paliwowego Lotosu. Wprawdzie transakcja do dziś nie została sfinalizowana, i zapewne nie nastąpi to wcześniej niż za półtora roku, ale za to w zaledwie kilka miesięcy udało się przejąć czwartą co do wielkości grupę energetyczną w naszym kraju, czyli Energę.

W połowie lipca Obajtek podpisał ze Skarbem Państwa kolejny list intencyjny, tym razem dotyczący przejęcia PGNiG. Transakcja ma być sfinalizowana razem z akwizycją Lotosu. Gdy dojdzie do połączenia, nowy Orlen będzie w stanie osiągać rocznie ok. 200 mld zł przychodów i zysk EBITDA sięgający 20 mld zł. Taki wynik w ok. 40 proc. zapewniłaby działalność rafineryjna i petrochemiczna, w 20 proc. wydobywcza, w 15 proc. detaliczna sprzedaż paliw, gazu i energii oraz regulowana dystrybucja i w ok. 10 proc. wytwarzanie energii. Połączony podmiot dysponowałby też znaczącym kapitałem i możliwościami inwestycyjnymi nieporównywalnie większymi niż dziś.

Obajtek już w czerwcu 2018 r. ogłosił rozpoczęcie realizacji przez grupę Orlen największego w jej historii projektu petrochemicznego. Mówił wówczas, że to decyzja strategiczna zarówno dla firmy, jak i polskiej gospodarki. Dzięki niej nasz kraj, z importera, ma się stać eksporterem petrochemikaliów. Zakończenie inwestycji o wartości ok. 8,3 mld zł zaplanowano na 2023 r. Ma się zwrócić w pięć, sześć lat. Szef Orlenu mocno stawia również na projekty związane z tzw. nową mobilnością, technologiami wodorowymi, recyklingiem oraz badaniem, rozwojem i cyfryzacją.

Działania podejmowane przez Obajtka mają mocne poparcie politycznie obecnej ekipy rządzącej. Wprost wyrażają je nie tylko premier Mateusz Morawiecki, czy wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin ale i prezes PiS Jarosław Kaczyński. Dla tego ostatniego jest ulubionym prezesem. Obaj spotykają się i rozmawiają o Polsce i o gospodarce. W konsekwencji gdy Obajtek zaczął mówić, że Orlen nie będzie inwestował w elektrownię atomową, to ministerialne plany w tym zakresie musiały ulec zmianie.

Na rynku szef Orlenu jest oceniany różnie. Obok pochwał, a nawet zachwytów, pojawiają się i krytyczne wypowiedzi. Najbardziej jego działania nie podobają się politykom opozycji i pomorskim samorządowcom. Tych drugich nie uspokajają deklaracje Obajtka, że po przejęciu Energi i Lotosu, podatki z ich działalności nadal będą wpływać do lokalnej kasy, a zatrudnienie pozostanie na niezmienionym poziomie. Giełdowi analitycy i inwestorzy obawiają się z kolei, że realizowane przejęcia nie przyniosą planowanych efektów, co doprowadzi do spadku wartości akcji.

Obajtek przed objęciem funkcji prezesa Orlenu, co miało miejsce 6 lutego 2018 r., przez rok kierował grupą Energa. W tym czasie wartość rynkowa spółki wzrosła o 38 proc., najwięcej wśród krajowych spółek energetycznych, co uważa za jeden ze swoich najważniejszych sukcesów. Obajtek był też prezesem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, w której zarządzał 11 tys. pracowników i odpowiadał za budżet w wysokości 27 mld zł. W tym podmiocie m.in. usprawnił procesy związane z wydatkowaniem wielomiliardowych środków z funduszy unijnych i krajowych. Wreszcie od 2006 do 2015 r. sprawował funkcję wójta małopolskiej gminy Pcim realizując liczne inicjatywy rozwojowe i infrastrukturalne.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA