fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Startupy i naukowcy mają patent na Covid-19

Innowacyjnych nanopowłok użyto np. w składach Kolei Śląskich Lumichem
materiały prasowe
W Polsce powstają nowatorskie technologie, które mogą pomóc w walce z koronawirusem. Po rodzime wynalazki ustawia się kolejka zagranicznych kontrahentów.

InPhoCat, Bioavlee czy Lumichem to tylko niektóre z firm, które nad Wisłą tworzą zaawansowane rozwiązania będące skuteczną bronią w walce z pandemią. Ta ostatnia ze spółek zawarła właśnie wyłączną umowę licencyjną na rynki brytyjski i Beneluksu z niderlandzkim holdingiem Reco. Chodzi o preparat o nazwie TitanSolid. Stworzony przez warszawską spółkę z branży budowlanej i naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego nowatorski środek opracowano z początku dla branży spożywczej. Miał zapobiegać niepożądanym procesom fermentacji.

– W związku z pandemią, wobec podwyższonych standardów higieny na całym świecie, nasza technologia znajduje powszechne zastosowanie, zwłaszcza w miejscach użyteczności publicznej, zastępuje bowiem uciążliwe procesy dezynfekcji, zapewniając wolne od wirusów i bakterii powierzchnie, a przy okazji oczyszcza także powietrze. Nasze rozwiązanie jest na tyle skuteczne i unikatowe, że dostajemy zapytania z całego świata – mówi Bartosz Sosnowski, członek zarządu Lumichemu.

TitanSolid pozwala na skuteczne i trwałe zabezpieczenie antywirusowe i antybakteryjne powierzchni z wykorzystaniem nanocząsteczek dwutlenku tytanu. Początkowo był jednym z produktów w portfolio Hydrotecc, rodzinnej firmy Jacka i Łukasza Zołocińskich, która zajmowała się m.in. zabezpieczeniami antykorozyjnymi w budownictwie. Covid-19 postawił ich świat na głowie. Zainteresowanie innowacyjnym preparatem było tak duże, że musieli wydzielić spółkę Lumichem specjalnie do wdrażania TitanSolid. Preparat tworzy tzw. powłoki fotokalityczne aktywujące swoje naturalne właściwości dezynfekcyjne pod wpływem światła (specjalna receptura zawiesiny dwutlenku tytanu w świetle uruchamia proces utleniania, w trakcie którego wirusy, bakterie, grzyby czy drobnoustroje zmieniane są w dwutlenek węgla, wodę i proste jony nieorganiczne). TitanSolid zastosowano już m.in. w Centrum Nauki Kopernik, pociągach Kolei Śląskich czy Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie. Teraz Lumichem rozmawia o wdrożeniu w metrze w Lizbonie.

Takie fotokatalityczne powłoki to wynalazek pracowników Wydziału Chemii UJ, w szczególności prof. Wojciecha Macyka i dr. Przemysława Łabuza. Naukowcy założyli spółkę InPhoCat. Ta ma się teraz zająć jego komercjalizacją. Popyt jest bowiem ogromny.

Swoją cegiełkę dokłada również Bioavlee. Firma technologiczna opracowała unikalny system Avlee 650, który ma rewolucjonizować standardy identyfikacji m.in. patogenów oraz drobnoustrojów. – Dziś najbardziej zajmującym opinię publiczną patogenem jest Covid-19. Nie zapominajmy jednak, że nie tylko wirusy mogą stanowić śmiertelne zagrożenie, ale też bakterie i inne drobnoustroje. Np. dżuma, mająca na koncie dziesiątki milionów ofiar, to choroba bakteryjna. Poszukiwanie skutecznych metod ich diagnostyki i terapii to walka z czasem, którą musimy szybko podjąć – tłumaczy Michał Wronecki, prezes wrocławskiego startupu.

Startup z sukcesem zakończył właśnie walidację Avlee 650. Przeprowadził ją renomowany brytyjski instytut Campden BRI. Uzyskany certyfikat potwierdza, że Avlee 650 jest zdolne do skutecznej i wydajnej identyfikacji mikroorganizmów. – To przełom. Technologia dyfrakcji laserowej pozwala na szybkie odkodowanie szczegółowych informacji o mikroorganizmach – wyjaśnia Wronecki.

W procesie identyfikacji patogenów, technologii Bioavlee wykorzystuje możliwości chmury obliczeniowej oraz samouczących się algorytmów. Efekt? Praca w laboratoriach ma być prostsza i szybsza. Wystarczy pobraną próbkę umieścić w Avlee 650, po czym przepuszcza się przez nią wiązkę lasera i rejestruje obraz z wykorzystaniem dedykowanego systemu optycznego. Algorytmy analizują obraz i porównują z bazą wzorców, aktualizowaną w chmurze. To pozwala uzyskać szybko wyniki z dokładnością do 98 proc. – Zakładam, że docelowo nasz system będzie obecny w laboratoriach na całym świecie – zapowiada prezes Bioavlee.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA