fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Miliardowa grzywna za takież łapówki

123RF
Amerykański sędzia ukarał brazylijską firmę robót budowlanych Odebrecht grzywną 2,6 mld dolarów rozpatrując gigantyczny skandal korupcyjny z pozwu władz USA, Brazylii i Szwajcarii

Sędzia sadu rejonowego, Raymond Dearie zdecydował na sesji sądu federalnego w Brooklynie, że ok. 93 mln dolarów z orzeczonej grzywny trafi do władz amerykańskich, 2,39 mld do brazylijskich, a 116 mln do szwajcarskich.

Odebrecht wraz z petrochemiczną filią Braskem przyznały się w grudniu do zarzutów o wręczanie łapówek. W Stanach zarzucono jej wypłatę ok.788 mln dolarów przedstawicielom władz w 12 krajach, głównie w Ameryce Łacińskiej za zapewnianie sobie lukratywnych kontraktów. Niektóre z tych pieniędzy przepływały przez banki w Stanach - zarzucała prokuratura.

Zarzuty wobec Odebrecht i Braskem postawiono po niemal 3 latach śledztwa w Brazylii ws. korupcji związanej z państwowym przedsiębiorstwem naftowym Petrobras. Ujawnienie gigantycznej afery doprowadziło do aresztowania kilkudziesięciu osób i politycznego trzęsienia ziemi w Brazylii.

Prezydent Michel Temer oświadczył w poniedziałek, że spodziewa się złożenia dymisji przez niektórych ministrów po zarzutach stawianych im przez członków kierownictwa Odebrecht objętych śledztwem przez Sąd Najwyższy.

W Wielką Sobotę portal internetowy G1 grupy prasowej O Globo i dziennik "Estado do Sao Paulo" podały, że Odebrecht przekazał w latach 2005-14 3,3 mld dolarów łapówek za pośrednictwem specjalnego wydziału utworzonego do opłacania się politykom i innym osobistościom za kontrakty na roboty publiczne. W latach 2012-13, gdy wypłaty były najwyższe, gratyfikacje pod stołem dochodziły do 730 mln dolarów.

Sędzia Sądu Najwyższego Edson Fachin ujawnił, że firma ta miała zwyczaj płacenia politykom w Brazylii i w innych krajach. Jednocześnie zezwolił na objęcie śledztwem 8 ministrów, 12 gubernatorów i kilkudziesięciu deputowanych do parlamentu.

Aferę o nazwie "Lava Jato" (Ekspresowe pranie) ujawniono 3 lata temu w ramach śledztwa o korupcję w Petrobrasie. W ramach śledztwa Odebrecht, którego b.szef jest w więzieniu od 2015 r. wynegocjował w 2016 r. rozległą ugodę z prowadzącymi postępowanie, która doprowadziła do złożenia zeznań i wyjaśnień przez ok.80 czlonków kierownictwa i pracowników tej firmy.

Teraz Odebrecht stara się wynegocjować podobne ugody z Argentyną, Chile, Kolumbia, Ekwadorem, Meksykiem Peru, Dominikaną, Wenezuela, Panamą i Portugalią.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA