fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Błękitny diament może być rekordem aukcyjnym

Sotheby's
Niezwykły i bardzo rzadki niebieski diament może się stać aukcyjnym hitem kwietnia.

Kamień, który ma trafić na aukcję 5 kwietnia w Hongkongu w oddziale Sotheby's, nazywa się De Beers Millennium Jewel 4 i ma 10,10 karata. Jest największym niebieskim, owalnym diamentem jaki kiedykolwiek został wystawiony na aukcji.

Sotheby's ocenia, że kamień może osiągnąć cenę od 30 do 35 mln dolarów. To byłaby najwyższa cena za jaką sprzedano diament na aukcji w Azji.

Błękitne diamenty są niezwykle rzadkie, stanowa niewielki procent wszystkich znajdowanych na świecie diamentów.

- Błękitne diamenty są bardzo rzadkie a kiedy mają ponad 10 karatów i idealną  przejrzystość, stają się absolutnie wyjątkowe - powiedział Reuterowi Quek Chin Yeow, wicedyrektor Sotheby's odpowiedzialny za Azję.

Najdroższym i najbardziej znanym kamieniem o niebieskim kolorze jest wciąż 12,03-karatowy Blue Moon, który w zeszłym roku na aukcji w Genewie osiągnął cenę 48,4 mln dolarów. Kupił go hongkoński miliarder dla swojej 7-letniej córki Josephine.

De Beers Millennium Jewel 4, znaleziony w kopalni Cullinan w RPA, trafi na aukcję razem z 270 innymi kamieniami. Aukcja w hongkońskim Sotheby's nosi nazwę "Wspaniałe klejnoty i jadeity" (Magnificent Jewels and Jadeite). W kolekcji znajduje się kilka rzadkich i cennych kolorowych diamentów - w tym 10 innych niebieskich, które w sumie są warte około 96 mln dolarów.

De Beers Millennium Jewel 4 ma burzliwą przeszłość. W listopadzie 2000 roku gang złodziei kosztowności usiłował go skraść z londyńskiego Millennium Dome.

Także w kwietniu na aukcję trafić ma błękitny diament należący do aktorki Shirley Temple, która zmarła dwa lata temu. Tym razem aukcja odbędzie się 19 kwietnia w amerykańskim oddziale Sotheby's. Temple dostałą go od ojca w 1940 roku z okazji premiery jej filmu "Niebieski Ptak". Miała wtedy 12 lat. Diament jest wprawiony w pierścionek i Sotheby's liczy, że zostanie sprzedany za 25-35 mln dolarów. W 1940 roku kosztował 7,210 dolarów.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA