fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Bezpłatna pomoc prawna

Darmowy prawnik udzieli wsparcia we wszystkim

123RF
Będzie można liczyć na kompleksową darmową pomoc prawną. Ten sam prawnik udzieli porady i podejmie się reprezentacji w sądzie.

Ministerstwo Sprawiedliwości planuje wprowadzić zmiany w systemie bezpłatnego poradnictwa prawnego, który od roku funkcjonuje w starostwach.

– Chcemy, by wsparcie prawne było kompleksowe, czyli osoba, która przyjdzie do punktu po pomoc, mogła liczyć nie tylko na informację, poradę prawną i przygotowanie pisma procesowego, ale miała również zagwarantowaną pomoc w trakcie procesu, czyli mogła liczyć także na pełnomocnika z urzędu – mówi Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości.

Obecnie osoby, które korzystają z pomocy, skarżą się, że wsparcie jest tylko częściowe i samo przygotowanie np. pisma procesowego lub prostej informacji to zdecydowanie za mało.

Ministerstwo planuje również zmienić mapę punktów. Dziś przepisy przewidują, że na każde 25 tys. mieszkańców powiatu powinien przypadać jeden punkt.

– Tymczasem niektóre punkty mają bardzo dużo klientów, a inne wcale – mówi wiceminister Warchoł. – Dlatego nie chcemy likwidować punktów, tylko planujemy przesuwać je do miejscowości, w których porady cieszą się wzięciem. W tej chwili pracujemy nad nową mapą punktów.

Ministerstwo nie chce więc iść za radą korporacji prawniczych, by zlikwidować punkty i wprowadzić bony dla prawników. Według resortu pomysł nie jest najlepszy.

– Z bonami byłoby jak z Narodowym Funduszem Zdrowia: gdy w połowie roku się skończą, to pomoc prawna będzie już niemożliwa – tłumaczy wiceminister.

Trzeba też spopularyzować pracę punktów wśród mieszkańców poszczególnych powiatów.

– Chcemy, by reklamą punktów zajęli się wojewodowie, będą też prowadzić listę organizacji pozarządowych udzielających pomocy – mówi wiceminister.

– To dobry pomysł. W tej chwili brakuje też informacji o punktach, ludzie nie wiedzą, że mogą korzystać z pomocy prawnej i nic za nią nie płacić – uważa Roman Kusz, dziekan Izby Adwokackiej w Katowicach.

Ministerstwo proponuje również, by na jednym dyżurze mogło jednocześnie pracować kilku prawników.

Resort sprawiedliwości chce rozszerzyć krąg osób, które będą mogły korzystać z bezpłatnych porad. Po poradę będą mogli przyjść m.in. niepełnosprawni, bezrobotni czy rodzic, który korzysta ze świadczenia 500+.

Ponadto Ministerstwo planuje określić próg dochodowy, poniżej którego potrzebujący otrzymają bezpłatną pomoc prawną.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA