fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Bezpieczeństwo

Nowe covidowe zakazy w Polsce. Rozporządzenie opublikowane w Dzienniku Ustaw

Adobe Stock
Od godz. 19. w Sylwestra do 6. rano w Nowy Rok w całym kraju będzie obowiązywał zakaz przemieszczania się, z kilkoma wyjątkami - przewiduje opublikowane już w Dzienniku Ustaw rozporządzenie w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii koronawirusa.

Rozporządzenie wydane na podstawie ustawy z 5 grudnia 2008 roku o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi ukazało się w Dzienniku Ustaw w poniedziałek późnym wieczorem pod poz.  2316. Wchodzi w życie z dniem 28 grudnia 2020 r.

Jak czytamy w dokumencie, od 31 grudnia 2020 r. od godziny 19.  do 1 stycznia 2021 r. do godziny 6. przemieszczanie się na obszarze kraju jest możliwe wyłącznie w celu wykonywania czynności służbowych, zawodowych, wykonywania działalności gospodarczej lub zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego.

Czytaj też:  Rząd zamknie także kasyna

Podczas ferii osoby do  16. roku życia prawie nie będą wychodzić z domu - od 28 grudnia do 17 stycznia, od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00 będą one mogły przemieszczać się wyłącznie pod opieką osoby dorosłej. Wyjątkiem jest  przemieszczanie się w celu dotarcie do szkoły, placówki oświatowej, miejsca przeprowadzania egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie i miejsca realizacji tej nauki.

Do 17 stycznia obowiązuje zakaz działalności dyskotek i klubów nocnych lub działalności, która polega na udostępnieniu miejsca do tańczenia organizowanego w pomieszczeniach czy w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni. Zamknięte będą baseny, aquaparki, siłownie, kluby i centra fitness, także z nielicznymi wyjątkami.

Od 28 grudnia do 17 stycznia prowadzenie usług hotelarskich będzie mocno ograniczone. Z zakwaterowania będą mogli korzystać m.in. medycy czy kierowcy transportu drogowego. Otwarte będą hotele robotnicze i hotele dla pracowników sezonowych.

Organizowanie zgromadzeń będzie zakazane do 17 stycznia, z wyłączeniem zgromadzeń organizowanych na podstawie zawiadomienia. Przy czym maksymalna liczba uczestników i w takim wypadku nie może być większa niż 5 i wszyscy są obowiązani do zachowania odległości co najmniej 1,5 m między sobą oraz do zakrywania ust i nosa.

Do odwołania zakazane są imprezy, spotkania i zebrania niezależnie od ich rodzaju, z wyłączeniem spotkań lub zebrań służbowych i zawodowych oraz imprez i spotkań do 5 osób, które odbywają się w lokalu lub budynku wskazanym jako adres miejsca zamieszkania lub pobytu osoby, która organizuje imprezę lub spotkanie. Do limitu osób nie wlicza się organizatora imprezy lub spotkania oraz osób wspólnie z nim zamieszkujących lub gospodarujących, a także osób zaszczepionych przeciwko COVID-19.

Do 17 stycznia w obiektach handlowych lub usługowych, w tym parkach handlowych, o powierzchni sprzedaży lub świadczenia usług powyżej 2000 metrów kwadratowych, ustanowiono zakaz handlu detalicznego, z wyłączeniem konkretnych przypadków. Z zakazu zwolnione są między innymi sklepy, które sprzedają głównie żywność, środki medyczne czy artykuły budowlane, remontowe lub meble, akcesoria samochodowe i paliwa.

W galeriach i parkach handlowych możliwe będzie też  świadczenie usług: związanych z fryzjerstwem i pozostałymi zabiegami kosmetycznymi, optycznych, medycznych, bankowych, pocztowych, ubezpieczeniowych, naprawy pojazdów, wymiany opon, myjni samochodowych, ślusarskich, szewskich, krawieckich, pralniczych, gastronomicznych (tylko na wynos).

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA