Bezpieczeństwo

Apteczka na wakacje - co się powinno w niej znaleźć

Adobe Stock
Biegunka, przeziębienie czy ból gardła potrafią skutecznie popsuć urlop, zwłaszcza gdy w pobliżu nie ma przychodni czy apteki. Podpowiadamy, jak skompletować wakacyjną apteczkę, by kłopoty ze zdrowiem nie zamieniły wakacji w koszmar.

Coś na zatrucie

Urlopowicze są zgodni – kłopoty żołądkowo-jelitowe to koszmar numer jeden, zarówno jeśli chodzi o wypoczynek w kraju, jak i za granicą (słynna egipska „klątwa faraona" spowodowana różnicą flory bakteryjnej, błędnie „leczona" napojami wyskokowymi").

- W apteczce podróżnej na pewno powinien znaleźć się carbo medicinalis, czyli węgiel aktywowany, który absorbuje substancje trujące i toksyczne, które wraz z nim wydalane są z organizmu – mówi mgr farm. Mariusz Politowicz, członek Naczelnej Rady Lekarskiej z ponad 30-letnim doświadczeniem w zawodzie. Węgiel aktywowany pokrywa błonę śluzową przewodu pokarmowego warstwą chroniącą przed działaniem szkodliwych substancji. Jest wskazany w leczeniu biegunki, wzdęć, a w szpitalach – w przypadku zatruć niektórymi substancjami chemicznymi. Poza węglem do apteczki mgr. Politowicz włożyłby także loperamidum, stosowane w leczeniu ostrej biegunki. Lek działa na receptory opioidowe w ścianie jelita, zmniejszając biegunkę i zwiększając wchłanianie wody oraz elektrolitów.

Zabezpieczając się przed biegunką, warto zaopatrzyć się także w łatwo przyswajalne elektrolity, które można kupić w każdej aptece, oraz probiotyk, który pomoże przywrócić właściwą florę jelitową. Trzeba pamiętać, że elektrolity pijemy małymi łyczkami w dłuższych odstępach czasu tak, by w wypadku wymiotów nie dopuścić do ich natychmiastowego wypłukania. Wszystkie zaś leki należy stosować zgodnie z opisem w ulotce.

Przeciwbólowe i przeciwzapalne

Pozycja obowiązkowa numer dwa w wakacyjnej apteczce to leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, zawierające paracetamol lub ibuprofen, który dodatkowo działa przeciwzapalnie. Obie substancje dostępne są na rynku pod wieloma nazwami i często można je kupić także w supermarketach czy na stacjach benzynowych. W przypadku paracetamolu warto pamiętać o środkach ostrożności. Wbrew obiegowej opinii nie jest on dobrym środkiem na kaca, bo w połączeniu z alkoholem może silnie uszkadzać wątrobę. W obecności alkoholu paracetamol przekształca się w groźny metabolit, który powoduje uszkodzenie, a w następstwie śmierć komórek wątrobowych.

To samo tyczy się popularnych środków na przeziębienie, które zazwyczaj zawierają paracetamol w połączeniu z pseudoefedryną, którą stosuje się w zapaleniu zatok, katarze czy alergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa. Warto też pamiętać, że leki te należy dawkować zgodnie ze wskazaniami na ulotce – w nadmiarze mogą bowiem powodować groźne przyspieszenie akcji serca czy nadciśnienie tętnicze.

Coś na kaca

Miłośnicy napojów wyskokowych powinni pamiętać, że za granicą może być trudno ze znalezieniem popularnego w Polsce remedium na dolegliwości „dnia po", zawierającego kwas acetylosalicylowy. Albo może być on dużo droższy niż w Polsce i trudno dostępny. Warto więc zaopatrzyć się weń przed wyjazdem. Farmaceuci i lekarze przypominają, że wbrew obiegowej opinii czy sugestiom sklepikarzy, którzy opakowania z paracetamolem umieszczają przy półkach z napojami wyskokowymi, nie wolno go łączyć z alkoholem. Takie leczenie może bowiem w skrajnych przypadkach znaleźć finał na oddziale intensywnej terapii. Na kaca polecają przede wszystkim nawadnianie i elektrolity, a także dużo odpoczynku.

Oparzenia i ukąszenia

Bąble po ukąszeniach komarów i dokuczliwe swędzenie potrafią zepsuć nawet najbardziej udany wypoczynek, nie wspominając o wątpliwym wyglądzie. Dlatego warto się zaopatrzyć w żele zawierające żel antyhistaminowy. Przezorni zaopatrzą się też w środki odstraszające komary i witaminę B complex, która ma powodować wydzielanie przez organizm zapachu odstraszającego owady. W przypadku uczulenia na jad owadów, warto mieć przy sobie Calcium, które zażyjemy zaraz po ukąszeniu. Gdy zaś uczulenie jest silne i może dojść do zagrażającego życiu wstrząsu anafilaktycznego, przed wyjazdem należy zaopatrzyć się w pen z adrenaliną, przepisywany przez lekarza.

Skaleczenia i stłuczenia

- W każdej apteczce powinny znaleźć się także plastry z opatrunkiem, kompresy sterylne, bandaże oraz środki do dezynfekcji ran i skaleczeń – radzi mgr Mariusz Politowicz. Do tego warto się zaopatrzyć w małe nożyczki, a także plastry na odciski, których łatwo dorobić się podczas długiej wędrówki. Mgr Politowicz przypomina, że w przypadku podróży samolotem apteczkę warto przechowywać w bagażu rejestrowanym, bo niektórych butelek, zwłaszcza o objętości powyżej 50 ml, nie można wnieść na pokład samolotu.

Czytaj także:

Jakie leki można zabrać za granicę

Jak się leczyć podczas urlopu za granicą

Karta EKUZ – dlaczego warto ją mieć?

#UwagaWakacje

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL