Nowe rozporządzenie covidowe. Co się zmieni?

W środę wieczorem w Dzienniku Ustaw pojawiło się kolejne rozporządzenie w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów epidemicznych. Większość zmian będzie obowiązywała od północy w czwartek 11 marca. Co się zmienia?

Aktualizacja: 11.03.2021 06:04 Publikacja: 10.03.2021 20:58

Nowe rozporządzenie covidowe. Co się zmieni?

Foto: Adobe Stock, Dziennik Ustaw

Przedłużeniu do 28 marca 2021 r. ulegną obostrzenia dotyczące przemieszczania się w transporcie kolejowym w związku z przekroczeniem granicy. Podobnie przepisy dotyczące obowiązkowej 10-dniowej kwarantanny dla podróżujących za granicę będą obowiązywać dłużej.

Zgodnie z nowymi regulacjami siłownie, centra fitness, miejsca do tańczenia i aquaparki pozostaną nieczynne do ostatniej niedzieli marca.

Czytaj także: Nowe rozporządzenie covidowe. Co się zmienia od 6 marca?

Również obostrzenia wobec hoteli pozostaną w mocy na dłużej. Nadal będą mogły przyjmować gości z warunkiem zachowania połowy obłożenia dostępnych miejsc i innych obostrzeń sanitarnych. Na poluzowanie restrykcji nie mogą liczyć również restauracje, które wciąż mogą działać jedynie w formie przygotowywania posiłków na zewnątrz.

To samo tyczy się kin, filharmonii czy teatrów, które na dotychczasowych zasadach będą działać do 28 marca. Oznacza to, że podczas wydarzeń jedynie połowa miejsc siedzących będzie dostępna dla zainteresowanych. Limity osób korzystających z bibliotek także pozostaną utrzymane.

W dotychczasowym reżimie sanitarnym są zmuszeni świadczyć usługi fryzjerzy, kosmetyczki i tatuatorzy.

MASECZKI

Zgodnie z nowymi przepisami konieczność zakrywania nosa i ust maseczką będzie obowiązywać dłużej. Oznacza to, że noszenie przyłbic, chust i bandam wciąż nie jest dozwolone.

Prof. Paradowska-Stankiewicz pod koniec lutego wyjaśniła, że rekomendowane maseczki to te chirurgiczne i wyższej klasy. - Obecnie dostępne maseczki jednorazowe też mogą być stosowane - powiedziała przedstawicielka Rady Medycznej. Chodzi m.in. o maski typu FP2 i FP3, które choć są jednorazowe, to mają funkcje filtrujące.

Co ważne przepisy wprowadzają kolejną obok chorych psychicznie, niepełnosprawnych intelektualnie, oraz tym, którym samodzielne zakrycie nosa i ust nastręcza trudności grupę osób, które nie muszą nosić maseczek. Są to osoby cierpiące na zaawansowane schorzenia neurologiczne, układu oddechowego lub krążenia. 

ZGROMADZENIA

Zakaz zgromadzeń również ulega przedłużeniu o kolejne dwa tygodnie. Wyjątek, jak dotychczas stanowi gromadzenie się organizowane w ramach działalności kościołów i innych związków wyznaniowych. 

KWARANTANNA

Najnowsze regulacje wprowadzają brak konieczności odbywania kwarantanny. Dotyczy to osób, które zakończyły izolację w warunkach domowych, izolację albo hospitalizację z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2, nie później niż 6 miesięcy przed dniem przekroczenia granicy Rzeczypospolitej Polskiej.

Na wyżej wymienione osoby nakłada się obowiązek udokumentowania funkcjonariuszowi Straży Granicznej objęcie izolacją, izolacją w warunkach domowych albo hospitalizację z powodu zakażenia koronawirusem.

WOJ. POMORSKIE

Do woj. warmińsko-mazurskiego określanego mianem szczególnie zagrożonego koronawirusem dołączyło woj. pomorskie. Oznacza to, że kolejny obszar kraju będzie musiał zmierzyć się z dotkliwszymi ograniczeniami, zakazami i nakazami.

Zgodnie z opublikowanym rozporządzeniem w tych województwach do 28 marca 2021 r. zamknięte będą musiały być hotele, kina, teatry, muzea, galerie sztuki, baseny i korty tenisowe. Powrócą ograniczenia w funkcjonowaniu galeriach handlowych. Tylko niektóre sklepy i punkty usługowe będą otwarte. Chodzi m.in. o apteki, drogerie, sklepy spożywcze, salony prasowe.

Tylko w tym przypadku przepisy rozporządzenia wchodzą w życie 13 marca 2021 r. 

Przedłużeniu do 28 marca 2021 r. ulegną obostrzenia dotyczące przemieszczania się w transporcie kolejowym w związku z przekroczeniem granicy. Podobnie przepisy dotyczące obowiązkowej 10-dniowej kwarantanny dla podróżujących za granicę będą obowiązywać dłużej.

Zgodnie z nowymi regulacjami siłownie, centra fitness, miejsca do tańczenia i aquaparki pozostaną nieczynne do ostatniej niedzieli marca.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara