fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Większe potrzeby Monte dei Paschi

AFP
EBC polecił bankowi Banca Monte dei Paschi di Siena pozyskać 8,8 mld euro świeżego kapitału, o 3,8 mld więcej niż żądał dotąd. Większość da mu skarb państwa

Europejski Bank Centralny podwyższył wymóg kapitałowy najstarszemu bankowi na świecie wyliczając jego potrzeby na podstawie wyników testu odporności przeprowadzonego w bieżącym roku. Bank ze Sieny był jedynym włoskim bankiem, który nie wytrzymałby warunkowy najbardziej pesymistycznego scenariusza wydarzeń przygotowanego przez EBC.

Superbank z Frankfurtu wymagał dotąd pozyskania do końca roku przez BMPS 5 mld euro, teraz podał sumę 8,8 mld i wyjaśnił, że toskański bank jest wypłacalny, ale sytuacja jego płynnych środków bardzo pogorszyła się w okresie od końca listopada do 21 grudnia.

"Bank BMPS podjął szybko rozmowy z kompetentnymi władzami, aby zrozumieć metodologię wyliczeń EBC i uruchomić niezbędne działania dla dokonania ostrożnościowej rekapitalizacji" - stwierdził w komunikacie.

Trzy osoby związane ze sprawą podały, że włoski skarb państwa powinien zasilić ten bank sumą 6,5 mld euro z puli 20 mld euro zatwierdzonej przez parlament. Dodatkowe 2-2,3 mld euro dojdzie z zamiany na udziały  obligacji II kategorii (długu podporządkowanego) będących w posiadaniu inwestorów instytucjonalnych.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA