fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

EBC nie może zawieść inwestorów. Euro musi się osłabić

Bloomberg
Rynek oczekuje, że Europejski Bank Centralny ogłosi w czwartek powiększenie programu QE i być może również obcięcie stopy depozytowej. Za dalszą stymulacją przemawiają m.in. dane o inflacji.

Inflacja w strefie euro wyniosła w listopadzie zaledwie 0,1 proc. (licząc rok do roku), gdy średnia prognoz analityków mówiła, że będzie to 0,2 proc. Inflacja bazowa (czyli nieuwzględniająca kosztów żywności oraz paliw i energii) wyhamowała z 1,1 proc. w październiku do 0,9 proc. w listopadzie. Spodziewano się, że pozostanie ona na niezmienionym poziomie. To wskazuje, że ryzyko deflacji w strefie euro jest związane nie tylko z przeceną na rynkach surowcowych, ale ma szersze przyczyny, co może być impulsem do działania dla EBC.

– Niezależnie od danych EBC nie może sobie pozwolić na to, by zawieść w czwartek – twierdzi Marco Valli, ekonomista z UniCredit.

Od 2013 r. inflacja w strefie euro nie spełnia wyznaczonego przez EBC celu bliskiego 2 proc. Od końcówki 2013 r. jest ona niższa niż 1 proc., a przez kilka miesięcy na przełomie 2014 i 2015 r. Euroland był pogrążony w deflacji. Wrześniowe prognozy EBC mówią, że cel inflacyjny zostanie osiągnięt...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA