fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

PKO BP bierze Raiffeisen Leasing Polska

Największa grupa bankowa w Polsce formalnie sfinalizowała transakcję kupna polskiego oddziału leasingowego od austriackiego banku.

Raiffeisen Bank International informuje, że formalnie sfinalizował sprzedaż swojego oddziału w naszym kraju, czyli Raiffeisen-Leasing Polska do PKO Leasing, spółki wchodzącej w skład grupy PKO BP. Dla austriackiego banku to kolejny krok mający na celu wyjście z Polski i zmniejszenie aktywów ważonych ryzykiem. RBI ma w naszym kraju jeszcze Raiffeisen Bank Polska i w sprawie jego sprzedaży prowadzi wyłączne negocjacje z Aliorem (strony miały na to czas do końca listopada).

Parę dni temu zgodę na transakcję wydał UOKiK, który wykazał, że nie spowoduje ona zagrożeń dla konkurencji, ponieważ łączny udział w rynku usług leasingowych nie przekroczy 20 proc. PKO Leasing przejmie za 850 mln zł od austriackiego Raiffeisena wszystkie akcje Raiffeisen Leasing Polska. Docelowo PKO BP chce mieć jeden podmiot na rynku leasingu, który będzie jego liderem z udziałem na poziomie 13,3 proc. według wartości sprzedaży. PKO Leasing zajmuje trzecią pozycję na rynku i ma udział na poziomie 7,1 proc. Z kolei Raiffeisen Leasing Polska ma w rynku 6,2-proc. udział. Dzięki transakcji grupa PKO BP chce umocnić obecność przede wszystkim w segmencie małych i średnich firm oraz istotnie zwiększyć skalę ich finansowania.

Z punktu widzenia RBI transakcja jest korzystna, bo podnosi jego współczynniki kapitału podstawowego CET1 o 0,33 pkt proc. (dla połączonego banku RBI i Raiffeisen Centralbank wzrost wyniesie 0,28 pkt proc.). Celem austriackiej grupy jest dojście do 12 proc. w przyszłym roku.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA