Banki

Kolejne banki wprowadzają błyskawiczne przelewy

Fotorzepa/Michał Walczak
PKO BP i Bank Pocztowy są kolejnymi instytucjami, które wprowadziły do oferty przelewy natychmiastowe w systemie Express Elixir bijącym ostatnio rekordy obrotów.

Klienci Inteligo, należącego do PKO BP, już mogą korzystać z natychmiastowych przelewów Express Elixir obsługiwanych przez Krajową Izbę Rozliczeniową. Usługa umożliwia błyskawiczne przelewy pomiędzy bankami, dzięki czemu środki dostępne są w ciągu kilku sekund na wskazanym rachunku. Od kilku tygodni klienci Inteligo mogą wysyłać szybkie przelewy przez aplikację IKO, od dziś zrobią to też przez serwis transakcyjny.

Od 24 października z oferty szybkich płatności Express Elixir korzystają już klienci PKO Banku Polskiego. Do tej pory mogli zlecać je za pośrednictwem bankowości elektronicznej iPKO, aplikacji mobilnej IKO, w oddziałach lub agencjach banku – od dziś mogą zlecić wykonanie przelewu również przez serwis telefoniczny banku.

Natomiast od początku grudnia przelewy natychmiastowe realizowane przez system Express Elixir pojawią się w ofercie Banku Pocztowego, którego klienci do tej pory mogli korzystać z rozwiązania proponowanego przez spółkę Blue Media.

Express Elixir dostępny jest m.in. w Aliorze, BGŻ BNP Paribas, Millennium, BZ WBK Citi Handlowym, Idea Banku, ING BSK, NBP, mBanku, a także w niektórych bankach spółdzielczych. Jak to działa? Aby zlecić przelew natychmiastowy – oba banki: nadawcy i odbiorcy muszą być uczestnikami systemu Express Elixir. Płatności mogą być zlecane o każdej porze dnia przez 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Po wykonaniu przelewu klient od razu otrzymuje komunikat, że przelew został zrealizowany, a środki w ciągu kilku sekund są już na wskazanym rachunku w innym banku. System pozwala też na przelewy na numer telefonu (między indywidualnymi użytkownikami systemu BLIK).

Przelewy Express Elixir są przydatnym rozwiązaniem w sytuacjach potrzeby błyskawicznego zasilenia rachunku w innym banku, szybkiej spłaty raty kredytu czy konieczności wysłania pilnej płatności np. do Urzędu Skarbowego.

Przelew zostanie zrealizowany gdy jego kwota nie przekroczy 3 tys. zł, a limit dzienny 6 tys. zł. Przelewy do Urzędów Skarbowych mają znacznie wyższe limity: 50 tys. zł dla pojedynczego przelewu i 250 tys. zł dziennego limitu. Od stycznia 2018 roku klienci Inteligo będą mogli realizować też szybkie przelewy do ZUS.

Express Elixir zyskuje systematycznie coraz więcej klientów i wartość tego typu przelewów rośnie. W październiku tego roku rozliczono 488,06 tys. transakcji na kwotę 1,67 mld zł. Rok temu było to odpowiednio 247,66 tys. i 952,2 mln zł, co daje roczny wzrost aż o 97 proc. i 75 proc. Najwyższą w w ubiegłym miesiącu dzienną liczbę transakcji oraz ich wartość rozliczono ostatniego dnia miesiąca – 31 października. System przetworzył wówczas 29,4 tys. komunikatów na kwotę 102,26 mln zł.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL