fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Akcjonariusze Banku BPH, czyli Alior i General Electric, zdecydowali o jego podziale

Fotorzepa/Marta Bogacz
Akcjonariusze Banku BPH, czyli Alior i General Electric, zdecydowali o jego podziale. To jeden z ostatnich etapów przejęcia BPH przez Aliora.

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Banku BPH zdecydowało o podziale banku, w wyniku czego podstawowa działalność banku zostanie włączona do Alior Banku, a część hipoteczna pozostanie częścią BPH. To efekt zawartej na początku kwietnia umowy między Aliorem a General Electric. Transakcja nie obejmuje portfela kredytów hipotecznych (w złotych i walutach obcych) oraz BPH TFI.

Na początku sierpnia BPH otrzymał od Komisji Nadzoru Finansowego decyzję dotyczącą zatwierdzenia zmian statutu banku w związku z planowanym podziałem, stanowiło to spełnienie się warunku podziału. Planowana fuzja prawna podstawowej części BPH z Aliorem ma nastąpić w październiku-listopadzie tego roku, zaś operacyjna w I kwartale przyszłego roku.

Po przeprowadzeniu w ubiegłym tygodniu wykupu przymusowego wszystkie akcje Banku BPH znajdują się w rękach Aliora (61,3 proc. całości) oraz podmiotów powiązanych z amerykańskim General Electric (38,7 proc.).

Za całą podstawową część banku Alior zapłaci około 1,5 mld zł, które sfinansuje z przeprowadzonej w czerwcu emisji akcji z prawem poboru (pozyskał 2,2 mld zł brutto, z czego pozostałe ok. 500-600 mln zł trafi na zasilenie kapitałów). Dzięki przejęciu Alior awansuje na 9. pozycję największych banków w Polsce pod względem posiadanych aktywów (z 10. na koniec I półrocza tego roku).

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA