fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Sobieraj nie będzie już prezesem Aliora

Bloomberg
Wojciech Sobieraj poinformował, że nie będzie ubiegał się o wybór do zarządu banku na następną kadencję. Za dwa tygodnie rada nadzorcza zmieni skład zarządu.

Wojciech Sobieraj, prezes Alior Banku, złożył radzie nadzorczej oświadczenie o nieubieganiu się o wybór do zarządu banku na następną kadencję. Będzie pełnił swoją funkcję do momentu powołania zarządu nowej kadencji, co ma nastąpić do połowy czerwca. Podano, że Komitet ds. Nominacji i Wynagrodzeń Rady Nadzorczej Alior Banku już pracuje nad wyborem składu zarządu na nową kadencję. – Nie komentujemy tej sprawy – odpowiada Julian Krzyżanowski, rzecznik Aliora, zapytany o powody rezygnacji.

Wojciech Sobieraj jest współtwórcą sukcesu Alior Banku i pełni funkcję jego prezesa nieprzerwanie od kwietnia 2008 r., czyli od momentu jego powstania (teraz to już dziewiąty pod względem aktywów bank w Polsce). Kilka dni temu pisaliśmy, że z naszych nieoficjalnych informacji wynikało, że Sobieraja na stanowisku ma zastąpić Michał Krupiński, odwołany niespodziewanie pod koniec marca prezes PZU, który wspólnie z PFR doprowadził do przejęcia jednej trzeciej akcji Banku Pekao (mówiło się również, że Krupiński miałby zostać prezesem Pekao).

Kiedy pisaliśmy dwa tygodnie temu o możliwej zmianie w zarządzie Aliora dowiedzieliśmy się nieoficjalnie od jednego z wysoko postawionych pracowników PZU (ma 29 proc. akcji banku), że kierownictwo PZU ma dużą wiarę w obecny zarząd. Później oficjalnie w podobnym tonie wypowiadał się Paweł Surówka, nowy prezes PZU.

Informacja jest o tyle zaskakująca, że jeszcze parę tygodni temu nic nie wskazywało, że Sobieraj może przestać kierować Aliorem. Znany bankowiec przygotował strategię dla Aliora na lata 2017-2020 (zatytułowano ją „Cyfrowy Buntownik"). W dzisiejszym komunikacie dodano, że skład zarządu nowej kadencji ma zapewnić realizację przyjętej nowej strategii.

Kluczowe dla zmian Aliora mogą być wprowadzone przez PZU zmiany w jego radzie nadzorczej (to ona powołuje i odwołuje zarząd banku, w tym prezesa, zwykłą większością głosów). Obecnie liczbowo panuje równowaga między ludźmi z PZU a członkami niezależnymi. Rada liczy ośmiu członków, decydujący głos ma w razie remisu przewodniczący, a jest nim Michał Krupiński, powołany na wniosek PZU.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA