fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

PKO BP spodziewa się wzrostu

Bloomberg
Największy bank w Polsce spodziewa się, że w tym roku jego główne linie dochodowe wzrosną w tempie jednocyfrowym. Bank umacnia swoją pozycję rynkową.

- Wyniki biznesowe naszego banku w tym roku będą rosły, ale w nieco niższym tempie. Spodziewam się niskiej, jednocyfrowej dynamiki wyniku prowizyjnego. Jednocyfrowa dynamika może być także w odsetkach – mówi Bartosz Drabikowski, wiceprezes PKO BP.

W I kwartale wynik odsetkowy banku wyniósł 2,05 mld zł, czyli wzrósł o 10 proc. rdr, zaś wyniki z prowizji i opłat wyniósł 710 mln zł, co oznacza wzrost o 12 proc. Skonsolidowany wynik na działalności biznesowej ukształtował się na poziomie 2,97 mld zł i był o 10,7 proc. wyższy niż rok wcześniej. Bank utrzymał tym samym dwucyfrowe tempo wzrostu tego wyniku. Było to zasługą m.in. wzrostu wolumenów kredytów i depozytów, wzrostu marży odsetkowej oraz wyniku prowizyjnego poprawiającego się dzięki zwiększaniu skali działania.

- Dobre wyniki polskiej gospodarki wspierają rozwój działalności biznesowej PKO BP. Grupa Kapitałowa osiągnęła w I kwartale zysk na poziomie 525 mln zł, ponownie najwyższy w sektorze. Realizując Strategię wdrażamy kolejne nowoczesne usługi, wspierając tym samym cyfrową transformację gospodarki. Efektem jest szybki przyrost klientów, widoczny zwłaszcza w grupach wiekowych, które w naturalny sposób chętniej korzystają z innowacyjnych rozwiązań – mówi Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP. Zysk okazał się niższy niż rok temu o 18 proc., ale to efekt głównie zmian w opłatach na Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

W I kwartale 2017 r. bank umocnił pozycję lidera polskiego sektora bankowego. Skonsolidowane aktywa wyniosły 288,5 mld zł, a ich wartość w szybkim tempie zbliża się do okrągłego poziomu 300 mld zł. Jeszcze przed rokiem aktywa wynosiły 267,1 mld zł, w ciągu dwunastu miesięcy osiągnięto więc ich wzrost o 8 proc. Po pierwszym kwartale PKO BP nadal zajmował pozycję lidera na rynku kredytów z udziałem na poziomie 17,7 proc. oraz na rynku depozytów z udziałem wynoszącym 17,3 proc.

Po pierwszych trzech miesiącach 2017 r. wskaźniki kapitałowe banku znajdowały się na wysokich poziomach, istotnie powyżej wymogów regulacyjnych. Łączny współczynnik kapitałowy wyniósł 15,6 proc., a współczynnik kapitału Tier 1 ukształtował się na poziomie 14,77 proc. Koszt ryzyka w samym pierwszym kwartale wyniósł 74 pb., czyli był o 6 pb. niższy niż w czwartym kwartale 2016 r. Na niskim poziomie 5,9 proc. pozostawał udział kredytów z rozpoznaną utratą wartości. Ich pokrycie odpisami wzrosło do 66,5 proc.

PKO BP notuje jeden z najefektywniejszych wzrostów organicznych na rynku w zakresie liczby prowadzonych rachunków. Ponad połowę nowych kont otwierają osoby poniżej dwudziestego szóstego roku życia. Bank ma 9,3 mln klientów i prowadzi blisko 7 mln rachunków bieżących, z czego już ponad 1,1 mln to konta osób w wieku poniżej dwudziestu sześciu lat. Klienci z tej grupy wiekowej otwierają nowe konto w PKO BP co 20 sekund. PKO BP jest również największym wystawcą kart płatniczych na polskim rynku. W pierwszym kwartale ich liczba wzrosła o 121 tys. do niemal ośmiu milionów.

PKO Bank polski jest liderem bankowości mobilnej w Polsce. Aż 22proc. Polaków logujących się na konto za pośrednictwem smartfona lub tabletu to klienci PKO BP. Na koniec pierwszego kwartału bank miał niemal 1,8 mln aktywnych mobilnych klientów i 1,2 mln aktywnych aplikacji IKO, co daje Bankowi pozycję lidera na polskim rynku mobilnych usług bankowych. PKO BP stale rozwija funkcjonalność swojej bankowości mobilnej. W pierwszym kwartale umożliwiono dokonywanie płatności zbliżeniowych HCE przy użyciu telefonu, z czego skorzystało już 90 tys. klientów – najwięcej na rynku. W ostatnim czasie wprowadzono także możliwość dokonywania płatności poprzez BLIK w urzędach oraz funkcjonalność czasowego blokowania kart płatniczych.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA