fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Marże odsetkowe banków są najwyższe od lat

Fotorzepa
Niektóre instytucje osiągają już marże na podobnych poziomach jak przed obniżką stóp procentowych, ale nie jest to zasługa droższego kredytu.

Banki w Polsce w ostatnich kwartałach systematycznie poprawiały marżę odsetkową netto (NIM). Wszystkie dziesięć analizowanych przez nas instytucji zanotowało w I kwartale tego roku wyższy wskaźnik niż równo dwa lata temu (na początku marca 2015 r. przeprowadzono ostatnią do tej pory obniżkę stóp procentowych, z 2 do 1,5 proc.). Wskaźnik NIM dla całego sektora ustanowił dołek w styczniu 2015 r. (ok. 2,1 proc.), od tego momentu rozpoczęła się mozolna poprawa i niektóre banki zbliżają się do poziomu sprzed trzech lat, a niektóre go nawet przekroczyły.

Potaniało finansowanie

Najmocniej NIM poprawił przez dwa lata Getin Noble Bank (0,5 pkt proc.), choć należy pamiętać, że startował z niskiej bazy (bank nie opublikował jeszcze wyników za I kwartał, ale według prognoz analityków jego NIM jest nadal jednym z najniższych w sektorze i może wynieść 2,1 proc. w porównaniu ze średnią na poziomie 2,9 proc. w analizowanej dziesiątce). Wskaźnik urósł też w BZ WBK (0,4 pkt proc., w czym istotnie pomogło przejęcie Santander Consumer Banku, specjalizującego się w wysokomarżowych kredytach gotówkowych) oraz PKO BP, mBanku i ING Banku Śląskim (po 0,3 pkt proc.).

Z czego wynika poprawa? Kluczem była obniżka kosztów finansowania, bo rentowność aktywów nie poprawiała się istotnie. – Nie ma banku, który w ostatnich trzech latach bez zdarzeń jednorazowych poprawiłby wskaźnik przychodów odsetkowych do aktywów odsetkowych, więc w całości poprawa wskaźnika NIM to zasługa spadających kosztów finansowania. Inaczej mówiąc, oprocentowanie depozytów spadło w większym stopniu niż kredytów – wyjaśnia Kamil Stolarski, analityk Haitonga. Nie ma mowy o istotnych podwyżkach marż kredytowych przez banki, bo popyt na finansowanie i wysoka konkurencja na to nie pozwalają.

Przez trzy lata najmocniej koszty finansowania ściął Getin (o 1,4 pkt proc.), choć za depozyty i tak nadal płaci prawie dwa razy więcej niż rynek. Sporą poprawę zanotował Handlowy (o 1,2 pkt proc.), ING BSK (o 1 pkt proc.) i PKO BP (o 0,7 pkt proc.). Czy oprocentowanie depozytów może nadal spadać (zakładając brak zmiany stóp procentowych)?

Nie ma walki o depozyty

– W porównaniu z tym, co się dzieje na Zachodzie, nasze banki wciąż płacą za depozyty terminowe więcej, bo powyżej 1 proc., choć należy pamiętać, że tam stopa referencyjna jest bliższa zera, u nas zaś wynosi 1,5 proc. Miejsce na cięcie kosztów finansowania w Polsce więc jeszcze jest, ale zależne to będzie od dwóch czynników: popytu na kredyt (jeśli będzie przyśpieszenie, to banki będą musiały bardziej postarać się o depozyty, co wpłynęłoby na wzrost oprocentowania) oraz od tego, jakie będą regulacje dotyczące sektora bankowego (wprowadzenie nowych lub wzrost opłat i wymogów może skłonić banki do poszukiwania oszczędności po stronie kosztów finansowania) – mówi Stolarski.

Obniżka kosztu finansowania banków trwa, ale raczej będzie już tylko symboliczna, bez dużego wpływu na wyniki. – Trend napływu depozytów jest silny i nie spodziewam się jego odwrócenia, ale największa praca już została w tym zakresie wykonana. Dlatego dużej poprawy NIM już bym się nie spodziewał – zaznacza analityk.

Opinia

Marcin Materna, szef działu analiz, Millennium DM

W tym roku bankom będzie trudno znacznie poprawić marżę odsetkową netto. Ale jeśli wzrosłyby rynkowe stopy procentowe (nie oficjalne, tylko dwu–trzyletnie rynkowe), to przynajmniej na dłużnej części aktywów marża odsetkowa poprawiłaby się, zatem cała marża poszłaby nieco do góry. No i kto powiedział, że proces transferu podatku bankowego na klientów i na ceny jest już zakończony? Codziennie kończy się jakiś stary kredyt czy spłacana jest rata z niską marżą i jest udzielany nowy – z inną (wyższą). Ale dużych zmian bym nie oczekiwał – 0, 1 pkt proc., może 0,2 pkt proc. do końca roku.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA