fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Niezłe odbicie kredytów dla mikroprzedsiębiorców

Złoty
Adobe Stock
Finansowanie udzielone przez banki mikroprzedsiębiorcom w marcu było pod względem wartości sporo wyższe niż w lutym. Zwiększyło się także w porównaniu do ubiegłego roku.

W marcu 2021 r. banki udzieliły 13,9 tys. kredytów mikroprzedsiębiorcom o wartości 1,94 mld zł – wynika z danych Biura Informacji Kredytowej. To mniej niż rok temu pod względem liczby o 2 proc. ale wartość urosła o 5,4 proc. Biorąc pod uwagę porównanie do lutego bieżącego roku, liczba udzielonych kredytów urosła nieznacznie, bo o 3,4 proc., ale za to wartość aż o blisko 21 proc. W całym I kwartale udzielono mikroprzedsiębiorcom 37,7 tys. kredytów wartych 4,69 mld zł, mniej niż rok temu odpowiednio o 17 proc. i 13 proc.

Dobry marzec w porównaniu z lutym pod względem wartości sprzedaży to efekt udzielania finansowania w każdej z kategorii. Kredytów inwestycyjnych udzielono o 26 proc. więcej niż w lutym (wartość sprzedaży wyniosła 320 mln zł), obrotowych o 18 proc. (730 mln zł), w rachunku bieżącym o 12 proc. (550 mln zł) a pozostałych aż o blisko 40 proc. więcej (sprzedaż sięgnęła 340 mln zł).

Marcowy odczyt Indeksu jakości kredytów mikroprzedsiębiorców wyniósł 5,1 proc. w ujęciu wartościowym. Produktowe Indeksy jakości w marcu 2021 r. kształtowały się w ujęciu wartościowym następująco: kredyty inwestycyjne 3,1 proc., kredyty obrotowe 10,3 proc. oraz kredyty w rachunku bieżącym 3,5 proc.. W marcu 2021 r. w porównaniu do lutego 2021 r. pogorszył się (wzrósł) ogólny indeks jakości (+0,23). Natomiast indeks polepszył się (spadł) w porównaniu do marca 2020 o (-0,32). Pomimo kolejnego już wzrostu i tak jest on nadal na stosunkowo niskim poziomie. Głównym źródłem pogorszenia w marcu 2021 r. jest przede wszystkim zakończenie dużej części wakacji kredytowych oraz nadal utrzymujące się ograniczenia działalności dużej części branż, w szczególności usługowych, z uwagi na restrykcje pandemiczne. Oba te zjawiska negatywnie wpływają na jakość portfela kredytów mikroprzedsiębiorców w ostatnich miesiącach.

Najgorzej (najwyższy poziom wskaźnika jakości) w marcu spłacane były kredyty przez firmy usługowe – wartość indeksu wyniosła 5,87 proc. Najlepszy (najniższy) odczyt w marcu br. odnotował Indeks Jakości firm z sektora budowlanego i wynosił 3,7 proc. W porównaniu do lutego 2021 r. Indeks pogorszył się (wzrósł) we wszystkich branżach. Najwięcej w usługach (+0,3). W pozostałych trzech branżach wartość indeksu pogorszyła się: o (+0,27) w budownictwie, o (+0,16) w handlu oraz o (+0,09) w budownictwie.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA