fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Bank Anglii będzie kupował obligacje od rządu

AFP
Brytyjski rząd i Bank Anglii porozumiały się co do uruchomienia mechanizmu pozwalającego na kupowanie przez bank centralny długu bezpośrednio od rządu. Ma on być jedynie wykorzystywany tymczasowo, jeżeli zawirowania na rynku obligacji będą zbyt duże. Wszystkie pożyczone w ten sposób pieniądze mają być zwrócone Bankowi Anglii do końca roku.

„Rząd nadal będzie wykorzystywał rynki jako główne źródło finansowania a jego odpowiedź na Covid-19 będzie w pełni finansowana za pomocą dodatkowych sprzedaży długu w ramach normalnych operacji zarządzania zadłużeniem" – mówi wspólny komunikat Banku Anglii i rządu. Andrew Bailey, prezes brytyjskiego banku centralnego zapewniał wcześniej, że jego instytucja nie będzie stale finansować wydatków państwa. Zaznaczał jednak, że warty 635 mld funtów program QE realizowany przez Bank Anglii nie jest takim stałym finansowaniem.

Ostatnim razem rząd skorzystał z mechanizmu sprzedaży długu bankowi centralnemu podczas poprzedniego globalnego kryzysu finansowego. W 2008 r. sprzedał w ten sposób obligacje opiewające na łącznie 19,9 mld funtów.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA