fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Banki przyznają, że większość frankowych spraw przegrywają

Frank szwajcarski
Fotorzepa, Łukasz Solski
Z danych Związku Banków Polskich wynika, że odsetek wygranych w tym roku prawomocnych spraw jest na korzyść klientów, ale wskaźnik nie jest aż tak wysoki, jak wskazują kancelarie frankowe.

Związek Banków Polskich, opierając się na danych banków odpowiadających za niemal całość frankowego portfela w Polsce, podaje, że od początku tego roku liczba toczących postępowań sądowych przeciwko bankom urosła o około 12 tys. W samym kwietniu przybyło 3 tys. nowych spraw. Na koniec kwietnia było ich w sądach blisko 51 tys. w porównaniu do 37 tys. na koniec 2020 r. - poinformował Tadeusz Białek, wiceprezes ZBP. Dodaje, że do tego trzeba doliczyć około 5 tys. spraw, które jeszcze nie zdążyły wpłynąć do banków, więc łączna ich liczba to około 56 tys. To stanowi 13 proc. z około 422 tys. czynnych umów na koniec kwietnia.

Do tej pory – jak wynika z danych ZBP – w jedynie 6 proc. spraw spośród 51 tys. sądy wydały niewiążące wyroki, z czego 79 proc. banki przegrały. - Nieprawdziwa jest rzekoma statystyka wskazująca jakoby 90-95 proc. spraw banki przegrywały i podobny odsetek dotyczył unieważnień. Dane te, przytaczane przez kancelarie frankowe i mające charakter ukrytej reklamy, są wycinkowe. Wedle naszych danych, aktualnie wśród spraw, które są obecnie w II instancji, 79 proc. spraw zostało dotąd przegranych przez banki w I instancji, zaś 21 proc. wygranych w I instancji przez banki – informuje Białek. Dodaje, że wśród przegranych przez banki spraw w 67 proc. sądy orzekały o nieważności, a w 23 proc. to wyroki dotyczące tzw. odfrankowienia. W tym roku spośród wyroków prawomocnych na korzyść klientów było 61 proc. orzeczeń, pozostałe 39 proc. oznaczało wygraną banków – wynika z danych ZBP.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA