fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Santander pozostawi zysk

Bloomberg
Santander Bank Polska, zgodnie z zaleceniami Komisji Nadzoru Finansowego, nie wypłaci w tym roku dywidendy. Jednak część zarobku pozostawi jako niepodzieloną.

Zarząd Santander Bank Polska stosując się do ostatnich oczekiwań Komisji Nadzoru Finansowego rekomenduje niewypłacanie dywidendy i przeznaczenie połowy zysku osiągniętego w 2019 roku na kapitał rezerwowy, a drugą połowę zysku chce pozostawić niepodzieloną. Chodzi o 2,11 mld zł zysku wypracowanego w 2019 r.

Wprawdzie na początku marca bank otrzymał indywidualne zalecenie KNF wskazujące, że powinien zwiększyć fundusze własne poprzez zatrzymanie co najmniej 50 proc. zysku wypracowanego w 2019 r., co dawało możliwość wypłaty w postaci dywidendy pozostałych 50 proc., ale rozwój epidemii koronawirusa zmienił podejście KNF. Nadzór zdecydował parę dni temu, że wstrzymuje wszystkim bankom możliwość wypłatę jakiejkolwiek dywidendy w tym roku.

Zarząd Santandera zdecydował teraz decyzję o rekomendacji walnemu zgromadzeniu zatrzymanie całości zysku netto osiągniętego przez bank w 2019 r., czyli 2,11 mld zł oraz przeznaczenie połowy tej kwoty na kapitał rezerwowy a drugą połowę (1,06 mld zł) pozostawić niepodzieloną. Oznaczać to będzie, że kwota niepodzielonych zysków banku z lat ubiegłych urośnie do 1,6 mld zł, bo bank miał jeszcze nie wypłacone 543 mln zł. Rada nadzorcza pozytywnie zaopiniowała tę rekomendację.

Bank przypomina, że na koniec 2019 r. współczynnik kapitału Tier1 banku i grupy kapitałowej wyniósł odpowiednio 17,38 proc. i 15,21 proc. Współczynnik TCR wyniósł odpowiednio 19,58 proc. i 17,07 proc.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA