fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Wyrok TSUE: Sądny tydzień dla banków w Polsce

Bloomberg
"Armageddon", "kryzys", "załamanie systemu". To tylko kilka z cytatów krajowych mediów dot. wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) ws. kredytu frankowego państwa Dziubaków, który poznamy już 3 października. Czy jest się czego bać? - pisze Business Insider Polska.

Nikt nie wie, co wydarzy się w czwartek 3 października o godz. 9:30. Jedno jest pewne. Wyrok europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z siedzibą w Luksemburgu, choć jeszcze nie zapadł, już nieźle namieszał na polskim rynku - pisze Business Insider Polska.

Frankowiczów jest w Polsce ok. 470 tys., a suma ich kredytów opiewa na ok. 125 mld zł. Do tej pory około 1 na 10 wyroków sądowych był dla nich korzystny. Resztę wygrywały banki. Teraz karta w rękach kredytobiorców może się odwrócić.

Wartski to brytyjska firma jubilerska, która specjalizuje się w sprzedaży rosyjskich dzieł sztuki, w tym tych produkowanych przez jubilera Carla Faberge, ale także sreber oraz biżuterii ozdobnej.

Firma została założona w 1865 roku przez Morrisa Wartskiego, polsko-żydowskiego kupca z Turku w Wielkopolsce. Wśród klientów firmy byli nie tylko arystokraci, ale także rodzina królewska, która za pośrednictwem firmy kupiła część klejnotów Romanowów sprzedawanych przez rząd w Moskwie po rewolucji październikowej.

W pracowni jubilerskiej Wartski powstały też obrączki ślubne obecnego następcy tronu,  księcia Karola i Kamilli, księżnej Kornwalii, a także obrączki dla Catherine Middleton i księcia Williama.

Źródło: onet.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA