fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Mocny kwartał Banku Millennium

Fotorzepa/Marta Bogacz
Millennium, siódmy co do wielkości bank w Polsce, w ostatnim kwartale według prognoz mocno poprawił wyniki. Kluczem do sukcesu był szybszy wzrost dochodów niż kosztów.

Bank Millennium przedstawi już jutro (piątek, 2 lutego) wyniki za IV kwartał 2017 r. W tym okresie wypracował 180 mln zł zysku netto – wynika ze średniej prognoz domów maklerskich, zebranych przez „Rzeczpospolitą”. To wynik aż o 38 proc. lepszy niż rok temu, choć o 4 proc. mniejszy niż w III kwartale. 

Marża nie rośnie, wolumeny również

Duża dynamika to nie tylko efekt poprawy poszczególnych linii biznesowych, ale zadecydowały też tym zdarzenia jednorazowe. To zmiana sposobu rozliczania składek na Bankowy Fundusz Gwarancyjny i dodatkowa składka w IV kwartale 2016 r. na ratowanie upadłego Banku Spółdzielczego w Nadarzynie (ten drugi powód oznaczał dla całego sektora koszt rzędu 145 mln zł brutto). Oczyszczony ze zdarzeń jednorazowych zysk Millennium wzrósłby o ok. 29 proc (gdyby prognozy się sprawdziły).

Według prognoz wynik odsetkowy wyniósł 446 mln zł, czyli urósł o 10 proc. rok do roku i był taki sam jak w poprzednim kwartale. Wynik z opłat i prowizji wyniósł 167 mln zł, czyli przez rok zwiększył się o 7 proc., przez kwartał o 1 proc.

Podobnie jak w innych bankach także i w Millennium o poprawie wyniku odsetkowego zadecydowały dwa elementy: wzrost marży odsetkowej netto i przyrost wartości portfela udzielonych kredytów. Marża odsetkowa rośnie w bankach już od kilku kwartałów (mniej więcej od dwóch lat) mimo stabilnych stóp procentowych, choć ostatnio wzrost marży jest już znacznie wolniejszy. Według analityków wskaźnik ten wyniósł w IV kwartale ok. 2,60 proc., czyli nie urósł już wobec poprzedniego kwartału (2,60 proc.), ale zwiększył się w ciągu roku (było 2,43 proc.). Wzrost wolumenów w Millennium nie jest na pierwszy rzut oka tak mocny – przez rok stan kredytów zwiększył się według prognoz ledwie o 1 proc. i był taki sam jak w poprzednim kwartale. Ale pamiętajmy, że 32 proc. portfela kredytów brutto banku stanowią hipoteki frankowe, a osłabienie tej waluty do złotego prze rok o 14 proc. spowodowało, że wartość tego portfela w złotych stopniała (poza tym te hipoteki, nie udzielane już, spłacają się w tempie mniej więcej 7 proc. rocznie).

Wzrost wyniku prowizyjnego wobec poprzedniego kwartału może wynikać z niezłego wzrostu sprzedaży kredytów i aktywności klientów. Jednak tempo poprawy rok do roku będzie już niższe niż dwucyfrowe notowane w poprzednich kwartałach.

Koszty działania w górę

W Millennium już w poprzednich kwartałach widać było wzrost kosztów działania, o czym decydowały rosnące wynagrodzenia. Według prognoz jego koszty działania wyniosły w IV kwartale 300 mln zł, czyli urosły przez rok o 6 proc., a przez kwartał o 3 proc. Prawdopodobnie także i teraz wzrost kosztów działania wynika z rozwoju biznesu i podwyżek wynagrodzeń pracowników (presja płacowa widoczna jest w całej gospodarce, teraz, jak wskazują badania NBP, dociera także m.in. do branży finansowej).

Co z jakością kredytów? Odpisy mogły wynieść 70 mln zł, czyli zmaleć o 3 proc. przez rok, to byłby poziom zanotowany w poprzednim kwartale. W takiej sytuacji koszty ryzyka wyniosłyby 0,58 proc. To jednak nieco mniej niż rok temu (było 0,62 proc.) i podobnie jak w poprzednim kwartale (0,59 proc.). Wcześniej zarząd Millennium wskazywał, że całoroczne koszty ryzyka mogą wynieść 0,50-0,60 proc. Realizacja prognozy za IV kwartał oznaczałaby, że znalazłyby się dokładnie w połowie wskazywanego przedziału (czyli 0,55 proc.).

Sezon wyników już trwa

Pierwsze banki z GPW już opublikowały wyniki za IV kwartał 2017 r. Jako pierwsze raporty podali BZ WBK oraz ING Bank Śląski (wyniki były dobre, zgodne z oczekiwaniami). Następny w kolejce jest mBank, który poda swoje rezultaty w czwartek, 8 lutego. Raporty Handlowego i Pekao poznamy odpowiednio 14 i 27 lutego, a na raporty Aliora i PKO BP będziemy musieli poczekać do 8 i 12 marca. BGŻ BNP Paribas opublikuje sprawozdanie 15 marca, natomiast BOŚ – 31 marca. Daty publikacji wyników przez Idea Bank oraz Getin Noble Bank i Getin Holding nie są jeszcze znane.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA