IPN udostępnił dokumenty TW "Bolka"

W czytelni IPN w Warszawie udostępniono pierwszy pakiet dokumentów dotyczących TW "Bolka", znalezionych w domu gen. Czesława Kiszczaka. O zezwolenie na wgląd do tych dokumentów trzeba wystąpić do IPN.

Aktualizacja: 22.02.2016 13:49 Publikacja: 22.02.2016 06:10

Foto: PAP/Jacek Turczyk

Doniesienia z teczki pracy TW "Bolek" od 4 stycznia 1971 do 18 lutego 1976 r.

Pierwszy pakiet dokumentów został udostępniony w czytelni IPN przy ul. Kłobuckiej w Warszawie, od środy wgląd do nich będzie możliwy w oddziałach i delegaturach IPN.

Teczka "Bolka": w latach 1970-72 "szereg cennych informacji"

Jak poinformował szef IPN Łukasz Kamiński są to papierowe kopie dokumentów. Dziennikarze będą je mogli filmować i fotografować - podaje TVN24.

W materiałach IPN wniosek ws. kandydata na TW

Prezes IPN pytany o pośpiech, z jakim udostępniane są te dokumenty i czy wystarczyło kilkadziesiąt godzin, by stwierdzić ich autentyczność stwierdził, że ponieważ sprawa budzi silne emocje, potrzebne było "sprawne działanie IPN".

Teczka personalna TW "Bolka", która wchodzi w skład tych dokumentów, liczy 183 strony, teczka współpracy - 576.

Jak wcześniej poinformowano w komunikacie na stronie IPN, na Kłobuckiej zostało przygotowanych 10 dodatkowych stanowisk pracy, co oznacza, że materiały będą mogły zostać udostępnione 40 osobom jednocześnie. O kolejności wejścia do biblioteki decyduje godzina przybycia, a praca biblioteki została przedłużona do 21.

O dostęp do dokumentów trzeba złożyć wniosek. "Zgodnie z ustawą dziennikarze muszą w nim podać temat przygotowywanego materiału oraz dołączyć oryginał upoważnienia redakcji albo wydawcy do wystąpienia z wnioskiem" - zastrzega w komunikacie IPN.

 

 

Treść zobowiązania podpisanego: Lech Wałęsa ( za PAP)

"Zobowiązanie

Ja niżej podpisany Wałęsa Lech syn Bolesława i Feliksy urodzony 1943 w Popowie pow. Lipno zobowiązuje się zachować w ścisłej tajemnicy treść przeprowadzonych ze mną rozmów z pracownikami służb bezpieczeństwa.

Jednocześnie zobowiązuję się współpracować ze służbą bezpieczeństwa w wykrywaniu i zwalczaniu wrogów PRL. Informację będę przekazywać na piśmie i będą one polegały na prawdzie.

Fakt współpracy ze służbą bezpieczeństwa zobowiązuję się zachować w ścisłej tajemnicy i nie ujawniać jej nawet przed rodziną.

Przekazywane informacje będę podpisywał psełdonimem "Bolek".

Lech Wałęsa

Bolek"

W materiałach udostępnionych przez IPN znajduje się też notatka prowadzącego oficera - kpt. Edwarda Graczyka, że 21 grudnia 1970 r. dokonał "doraźnego pozyskania Wałęsy".

Doniesienia z teczki pracy TW "Bolek" od 4 stycznia 1971 do 18 lutego 1976 r.

Pierwszy pakiet dokumentów został udostępniony w czytelni IPN przy ul. Kłobuckiej w Warszawie, od środy wgląd do nich będzie możliwy w oddziałach i delegaturach IPN.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Wydarzenia
Polscy eksporterzy podbijają kolejne rynki. Przedsiębiorco, skorzystaj ze wsparcia w ekspansji zagranicznej!
Materiał Promocyjny
Jakie możliwości rozwoju ma Twój biznes za granicą? Poznaj krajowe programy, które wspierają rodzime marki
Wydarzenia
Żurek, bigos, gęś czy kaczka – w lokalach w całym kraju rusza Tydzień Kuchni Polskiej
Wydarzenia
#RZECZo...: Powiedzieli nam
Wydarzenia
Kalendarium Powstania Warszawskiego