Wyniki egzaminu adwokackiego i radcowskiego 2019

Najlepiej wypadli tegoroczni absolwenci. W tej grupie pozytywny wynik uzyskało 86,7 proc. przystępujących do egzaminu adwokackiego i radcowskiego.

Publikacja: 21.05.2019 07:15

Wyniki egzaminu adwokackiego i radcowskiego 2019

Foto: 123RF

Ministerstwo Sprawiedliwości ujawniło wyniki egzaminów adwokackiego i radcowskiego, które odbyły się od 26 do 29 marca 2019 r. Wyniki ogłosiło 26 komisji egzaminacyjnych przeprowadzających egzamin adwokacki oraz 38 komisji przeprowadzających egzamin radcowski.

Czytaj też: Przybędzie ponad 3 tysiące zawodowych prawników

Do egzaminu adwokackiego przystąpiło łącznie 1537 osób. Pozytywny wynik uzyskało 1241 osób, co stanowi 80,7 proc., a wynik negatywny – 296 zdających, tj. 19,3 proc.

Najlepsze wyniki osiągnęli ci, którzy przystąpili do egzaminu bezpośrednio po ukończeniu aplikacji – 86,7 proc. osób.

Wśród aplikantów, którzy ukończyli aplikację w latach poprzednich, egzamin zdało 63,3 proc., a wśród uprawnionych do przystąpienia do egzaminu z innych tytułów niż ukończenie aplikacji adwokackiej – 59,4 proc.

Najlepiej z egzaminem poradzili sobie zdający w stolicy w komisji nr 8 – 93 proc.

Nieco inaczej prezentują się dane dotyczące egzaminu radcowskiego. Zdawało go 2230 osób. Pozytywny wynik uzyskało 1917 osób, co stanowi 86 proc., a wynik negatywny 312 zdających, tj. 14 proc.

Zdający, którzy przystąpili do egzaminu bezpośrednio po ukończeniu aplikacji, uzyskali najlepszy wynik – w tej grupie zdało 94 proc. Wśród aplikantów, którzy ukończyli aplikację w latach poprzednich, pozytywny wynik uzyskało 74,5 proc., a wśród uprawnionych do przystąpienia do egzaminu z innych tytułów niż ukończenie aplikacji radcowskiej 67,5 proc.

Najlepiej z egzaminem poradzili sobie zdający w Warszawie w komisji nr 4 – 100 proc. uzyskało wynik pozytywny.

Nie wszystkie zadania były proste. Najłatwiejsze dla zdających egzamin adwokacki okazały się te z zasad wykonywania zawodu lub zasad etyki (tylko 16 ocen niedostatecznych). Nieco gorzej radzili sobie z zadaniami z prawa administracyjnego (41 ocen niedostatecznych) oraz z prawa gospodarczego (58 ocen niedostatecznych).

Najwięcej ocen niedostatecznych wystawiono z zadań z prawa karnego i cywilnego (odpowiednio 148 i 165).

Z kolei na egzaminie radcowskim najwięcej ocen niedostatecznych komisje egzaminacyjne wystawiły z prac z prawa karnego (170), prawa gospodarczego (110) i prawa cywilnego (80). Najmniej problemów zdającym sprawiło rozwiązanie zadań z prawa administracyjnego oraz z zasad wykonywania zawodu lub zasad etyki. Było to 59 i 34 oceny niedostateczne.

OPINIA

Roman Kusz, adwokat, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Katowicach

 Wyniki tegorocznego egzaminu adwokackiego nie odbiegały swym poziomem od wyników z lat ubiegłych.  Na stałe zarysowała się różnica pomiędzy poziomem zdawalności osób, które ukończyły aplikację adwokacka, a osobami przystępującymi do egzaminu adwokackiego w trybie art. 66 Prawa o adwokaturze. Wyraźnie widać , że aplikacja adwokacka gwarantuje wysoką zdawalność egzaminu. W ostatnich latach bardzo zmieniła się sytuacja na rynku świadczenia usług prawnych. Już na starcie wielką przewagę zyskują aplikanci adwokaccy, którzy przez 3 lata nabierali szlifów i praktycznie przygotowywali się do wykonywania zawodu. Nasycenie rynku usług prawniczych skłania jednak ku refleksji, że także ich początki w wielu przypadkach będą niełatwe. Nadszedł już czas aby biorąc pod uwagę ilość adwokatów na rynku, a także skomplikowanie wszelkich procedur karnych, cywilnych i administracyjnych, zastanowić sie ponownie nad wprowadzeniem przymusu adwokackiego w szerszej kategorii spraw. Ostatnie zmiany  w przepisach prawa karnego skłaniają ponadto ku refleksji że, ze  względu na realizację prawa do obrony, należałoby wprowadzić obligatoryjny udział obrońcy w czynnościach procesowych już od postępowania przygotowawczego. Urealnienia wymagają także koszty zastępstwa adwokackiego. Młodzi adwokaci stykają się z problemem ponoszenia wysokich kosztów działalności, a z drugiej strony proponowane przez rozporządzenie stawki zastępstwa adwokackiego mają się nijak do włożonej pracy.

Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego