fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Analizy

Kolanko: W Sejmie kurs na odwilż

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Nie będzie rewolucji, ale w Sejmie szykują się pewne zmiany. To wniosek z pierwszych dni urzędowania nowej marszałek Sejmu, Elżbiety Witek. Można spodziewać się, że kilka rzeczy które stały się symboliczne dla byłego już marszałka Marka Kuchcińskiego znikną z krajobrazu Sejmu. I to dosłownie. Ostatnie dwa miesiące tej kadencji będą stały pod znakiem odwilży. Na pewno też zmieni się styl urzędowania, bo nie ma co spodziewać się - jak wynika z naszych rozmów - że nowa marszałek będzie korzystać z lotów samolotem (nawet rejsowym) poza oficjalnymi podróżami zagranicznymi.

Zmiany dotkną przede wszystkim sfery komunikacji. Nowa marszałek już dziś np. rozmawiała z dziennikarzami w Sejmie, zapowiedziała też śniadanie prasowe dla sejmowych korespondentów. To wydaje się standardem, ale marszałek Kuchciński przez lata komunikował się z opinią publiczną za pomocą komunikatów Centrum Informacyjnego Sejmu, wpisów w mediach społecznościowych i sporadycznych wywiadów w mediach publicznych. W Sejmie nie można mu było zadać żadnego pytania. Wrócą najpewniej konferencje prasowe przed posiedzeniami. Takie spotkania z mediami organizuje marszałek Karczewski, Kuchciński z tej formy komunikacji i odpowiadania na pytania również zrezygnował. To wszystko może łączyć się też ze zmianami w Centrum Informacyjnym Sejmu. Także tymi personalnymi. 

 

 

Niemal na pewno zniknie jeden z symboli systemu, który stworzył marszałek Kuchciński: kotara którą odgrodził się od dziennikarzy. Niewykluczone, że - pod pewnymi warunkami - otwarty zostanie też zamknięty korytarz, który prowadzi do gabinetu marszałka. Jest też szansa na likwidację ogrodzenia z barierek, które stały się częścią sejmowego krajobrazu. Na jakiekolwiek głębsze zmiany dotyczące np. Straży Marszałkowskiej nie będzie za to już czasu. Trudno też spodziewać się przełomu w sprawie list poparcia do KRS. Dlatego sejmowa odwilż będzie ograniczona, chociaż na pewno zauważalna. Chociażby dlatego, że nowa marszałek będzie rozmawiać z dziennikarzami.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA