fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Adwokaci

Status aplikanta adwokackiego i radcowskiego będzie można wydłużyć

123RF
Aplikanci adwokaccy i radcowscy, którzy po zakończeniu aplikacji nie mogą przystąpić do najbliższego egzaminu z przyczyn społecznie uzasadnionych, będą mogli zachować uprawnienia aplikanta przez okres dodatkowego roku.

Taką możliwość daje podpisana właśnie przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja Prawa o adwokaturze oraz ustawy o radcach prawnych.

Czytaj także:

Ustawa przyznaje aplikantom, którzy nie przystąpili do egzaminu ze społecznie ważnych powodów, prawo do ubiegania się o możliwość zachowania przez dodatkowy okres jednego roku statusu aplikanta.

Będzie mogło to nastąpić po złożeniu przez aplikanta wniosku, przed upływem roku od daty zakończenia aplikacji, wraz z właściwą dokumentacją, odpowiednio do okręgowej rady adwokackiej lub rady okręgowej izby radców prawnych w sytuacji, gdy z powodu powikłań związanych z przebiegiem ciąży lub ze względu na macierzyństwo albo długotrwałą chorobę nie będą w stanie przystąpić do egzaminu zawodowego w najbliższym terminie.

Ponadto, w razie podjęcia uchwały, ustawa wydłuża do dwóch lat okres, w którym aplikanci już po zakończeniu aplikacji, mogą zastępować adwokatów lub radców prawnych przed sądami, organami ścigania, organami państwowymi, organami samorządowymi i innymi instytucjami, a także w razie podjęcia wskazanej uchwały, ustawa wydłuża do dwóch lat okres, po upływie którego następuje skreślenie z listy aplikantów adwokackich i listy aplikantów radcowskich.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Źródło: prezydent.pl / rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA