Partnerstwo publiczno-prywatne może zwiększyć efektywność systemu edukacji

Wykorzystanie formuły partnerstwa publiczno-prywatnego przez podmioty publiczne pozwoli stworzyć lepsze warunki edukacyjne dla dzieci i młodzieży we współpracy z partnerem prywatnym, co przełoży się bezpośrednio na jakość świadczonych usług edukacyjnych.

Publikacja: 04.06.2019 07:00

Partnerstwo publiczno-prywatne może zwiększyć efektywność systemu edukacji

Foto: Adobe Stock

Nowe energooszczędne szkoły oraz przedszkola pozwolą samorządom także na wygenerowanie oszczędności w zakresie kosztów eksploatacyjnych.

Czytaj także: Partnerstwo publiczno-prywatne, a tradycyjne zamówienia

Prowadząc debatę na temat jakości systemu edukacji najczęściej skupiamy się na podstawie programowej, jej zakresie czy metodach, którymi posługują się nauczyciele przekazując wiedzę. Równie ważne są jednak warunki, w których najmłodsi zdobywają wiedzę – zastosowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych oddziałuje bezpośrednio na poziom efektywności edukacji oraz poziom wydatków ponoszonych na utrzymanie budynków oświatowych.

Przestarzałe, niefunkcjonalne budynki

Wiele podmiotów publicznych boryka się z problemem przestarzałych, niespełniających swojej funkcji budynków użyteczności publicznej, w których mieszczą się szkoły czy przedszkola. Dla wielu z tych budynków okres eksploatacji zakończył się lub zakończy się wkrótce. Oddziały przedszkolne oraz szkoły bywają przepełnione, rozwiązania techniczne nie są dostosowane do dzisiejszych potrzeb, a koszty utrzymania są bardzo wysokie ze względu na duże zużycie energii oraz konieczność dokonywania ciągłych napraw, co negatywnie wpływa na jakość świadczonych usług edukacyjnych.

Niektóre podmioty publiczne możliwości poprawienia sytuacji w lokalnej edukacji upatrują w partnerstwie publiczno-prywatnym. Samorządy niejednokrotnie korzystają z formuły partnerstwa publiczno-prywatnego i decydują się na rozpoczęcie współpracy z partnerem prywatnym w celu budowy oraz późniejszego utrzymania nowoczesnych placówek edukacyjnych.

Przykładem jest m.st. Warszawa, które planuje budowę nowych energooszczędnych budynków przedszkolnych w miejsce obiektów typu Stolbud-Ciechanów w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Projekt swym zakresem obejmować będzie rozbiórkę obecnych budynków przedszkolnych, a także zaprojektowanie oraz budowę energooszczędnych budynków przedszkolnych, które spełniać będą aktualne standardy użytkowe. Następnie partner prywatny zobowiązany będzie do zarządzania i utrzymywania nowych obiektów. Realizacja tego projektu w formule partnerstwa publiczno-prywatnego pozwoli podnieść standard lokalowy, a także przyczyni się do zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych w wyniku zastosowania przez partnera prywatnego energooszczędnych technologii. Obecnie projekt ten znajduje się na etapie wewnętrznych prac przygotowawczych niezbędnych do rozpoczęcia jego realizacji w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Całkowity szacowany koszt realizacji projektu we współpracy z partnerem prywatnym wynosi około 170 milionów złotych.

Termomodernizacja, rozbudowa liceum

Formuła partnerstwa publiczno-prywatnego wykorzystywana jest również przez gminę Wiązowna, która realizuje projekt pn. „Systemowa modernizacja obiektów gminnych przy wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii w formule partnerstwa publiczno-prywatnego". Projekt ten obejmuje termomodernizację oraz zarządzanie gospodarką energetyczną w budynkach użyteczności publicznej podległych gminie Wiązowna, w tym placówek edukacyjnych. Partner prywatny na etapie eksploatacji odpowiedzialny będzie w szczególności za zdalne monitorowanie zużycia energii, a także reagowanie na sytuacje awaryjne.

Warto dodać, że w dniu 30 kwietnia br. Miasto Piastów podpisało z partnerem prywatnym umowę o partnerstwie publiczno-prywatnym z zakresu sektora edukacji. W ramach tego projektu partner prywatny sfinansuje oraz wykona roboty budowlane w postaci przebudowy i rozbudowy liceum ogólnokształcącego na terenie Piastowa oraz wybuduje halę sportową wraz z zagospodarowaniem terenu i infrastrukturą. Na etapie eksploatacji, partner prywatny odpowiadać będzie za świadczenie usług w zakresie utrzymania technicznego infrastruktury oraz zarządzania energią.

Dlaczego PPP

Współpraca z partnerem prywatnym w ramach realizacji zadań z zakresu budowy czy modernizacji przestarzałych budynków szkolnych czy przedszkolnych pozwoli samorządom zapewnić lepsze warunki lokalowe do realizacji zadań z zakresu edukacji oraz podniesie ich jakość. Nowe energooszczędne szkoły czy przedszkola pozwolą zwiększyć liczbę miejsc dla uczniów i przedszkolaków. Natomiast środki zaoszczędzone w wyniku zastosowania energooszczędnych rozwiązań, podmioty publiczne będą mogły przeznaczyć na inne cele powiązane z rozwojem szkolnictwa czy podniesieniem jakości świadczonych usług edukacyjnych.

Warto zaznaczyć, że dla wielu samorządów blokadą w realizacji inwestycji z zakresu modernizacji, termomodernizacji czy budowy nowych placówek szkolnych (przedszkolnych) jest brak możliwości ich sfinansowania lub znaczne ich ograniczenie. Tym samym ogranicza się możliwości podniesienia jakości świadczonych usług edukacyjnych. Partnerstwo publiczno-prywatne pozwala samorządom w stosunkowo krótkim czasie zrealizować inwestycję, a wynagrodzenie dla partnera prywatnego, rozłożone jest w czasie i nie wpływa na stabilność budżetu.

Tomasz Korczyński, adwokat, Managing Counsel współkierujacy parktyką PPP w warszawskim biurze Dentons

Nowe energooszczędne szkoły oraz przedszkola pozwolą samorządom także na wygenerowanie oszczędności w zakresie kosztów eksploatacyjnych.

Czytaj także: Partnerstwo publiczno-prywatne, a tradycyjne zamówienia

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona