fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

11 listopada

Reuters: 200 tys. ludzi na ulicach Warszawy. Wśród nich neofaszyści

AFP
Eurosceptyczni przywódcy Polski upamiętnili 100. rocznicę odzyskania niepodległości, a przez Warszawę przemaszerowało ponad 200 tys. osób w marszu, w którym uczestniczyli także przedstawiciele skrajnej prawicy i neofaszyści z Włoch - pisze Reuters.

Jak czytamy w depeszy Reutersa wokół marszu "trwa dyskusja na temat tego, czy rządzące krajem PiS z powodu taktycznych ośmiela do działania grupy wywodzące się z ruchów faszystowskich i antysemickich".

Reuters przypomina jednocześnie, że od 2015 roku, gdy Polską rządzi PiS, Warszawa jest "coraz bardziej izolowana w Europie w związku z oskarżeniami o zmierzanie w stronę autorytaryzmu".

Reuters odnotowuje, że w czasie marszu niektórzy jego zwolennicy skandowali "Precz z UE", ale - jak dodaje - na marszu nie pojawiły się rasistowskie banery, jakie były na nim obecne w ubiegłym roku.

Agencja pisze też, że przedstawiciele polskich władz uczestniczących w marszu "utrzymywali dystans od głównej części marszu, od której oddzielały ich służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo".

Reuters cytuje też prezydenta Andrzeja Dudę, który mówił przed marszem, że "pod naszymi flagami jest miejsce dla każdego".

Agencja cytuje niektóre okrzyki wznoszone przez protestujących - odnotowuje m.in. że niektórzy z nich krzyczeli "Duma, duma, narodowa duma" oraz "Wczoraj Moskwa, dziś Bruksela, suwerenność nam odbiera".

Reuters cytuje też Jamesa Goddarda, który przyjechał na marsz z Leicester. Goddard tłumaczy, że chciał uczestniczyć w marszu, bo "Polska nie straciła swojej tożsamości narodowej" i "nie ugięła się przed islamem i globalizacją".

"Rząd porozumiał się z organizatorami tuż przed marszem, by zorganizować wspólny marsz na uczczenie 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę" - czytamy w depeszy Reutersa.

Agencja przypomina jednocześnie, że na poprzednim marszu 11 listopada w Warszawie pojawiły się rasistowskie banery z hasłami takimi jak "Europa będzie biała, albo bezludna".

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA