11 listopada: Marsze Niepodległości w miastach Polski

W ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości w wielu miastach Polski odbyły się okolicznościowe marsze. W kilku miastach zostały odwołane przez prezydentów, sądy jednak uznały, że bezprawnie. W Warszawie Stowarzyszenie Marsz Niepodległości porozumiało się z władzą i w stolicy środowiska narodowe poszły w jednym marszu z rządzącymi i ich zwolennikami. Opozycja nie uczestniczyła.

Aktualizacja: 12.11.2018 04:46 Publikacja: 11.11.2018 09:45

Foto: AFP

Odśwież relację

Polska świętuje 100-lecie odzyskania niepodległości

22.55

W zagranicznych mediach dominuje przekaz o izolacji Polski. Nawet jeśli jest krzywdzący, to jednak on będzie kształtował opinię o naszym kraju, a rządzący nie potrafili wykreować przekonującej kontropowieści - na zakończenie relacji podsumowuje dzisiejszy marsz Michał Szułdrzyński.

22.00

Polski hymn rozbrzmiał dziś również w placówkach dyplomatycznych naszych sąsiadów

21.45

21.27

Sympatyczny akcent podczas marszu w Warszawie. Dołączamy do życzeń.

21.10

20.15

Władze Wrocławia rozwiązały Marsz Polski Niepodległej. Powodem - mowa nienawiści. Doszło do zamieszek, są ranni, wśród nich policjant.

20.12

Marsz w Warszawie z okazji stulecia niepodległości Polski został przyćmiony decyzją o dopuszczeniu grup skrajnej prawicy do udziału w tym wydarzeniu – pisze serwis internetowy BBC.

20.00

Czekaliśmy sto lat, by wspólnie przeżyć to święto, a jesteśmy potwornie podzieleni. I nawet jeśli się uśmiechamy i lukrujemy ten tort, to w środku on jest gorzki - uważa Robert Biedroń.

19.00

18.20

"Polsko, wielki kraju" - prezydent USA Donald Trump składa Polsce gratulacje z okazji setnej rocznicy niepodległości.

18.00

Prezydent Andrzej Duda z żoną po marszu wzięli udział w uroczystym spotkaniu z korpusem dyplomatycznym.

17.55

"Nie ma żadnych symboli organizacji narodowych" - napisał na Twitterze Paweł Szefernaker.

17.50

Ćwierć miliona ludzi - tyle zdaniem organizatorów, Stowarzyszenia Marsz Niepodległości, przeszło ulicami Warszawy - wynika   z komunikatu rozesłanego do mediów.

"Rekordowe świętowanie odzyskania niepodległości. Na tegorocznym Marszu Niepodległości zjawiło się w Warszawie ćwierć miliona ludzi. Stowarzyszenie Marsz Niepodległości już teraz pragnie podziękować setkom tysięcy Polaków: za modlitwę, działaczom za całoroczną pracę, wolontariuszom za pełne poświęcenia wsparcie" - czytamy.

17.25

Uczestnicząca w marszu Młodzież Wszechpolska komentuje na swoim profilu na Twitterze: Flaga Unii Europejskiej spalona. Tłum skanduje: Precz z Unią Europejską!

17.03

Ustępujący prezydent Wrocławia dziękuje uczestnikom tamtejszego marszu.

17.02

16.35

Minister Brudziński tłumaczy podział na dwa marsze:

16.34

Czoło marszu państwowego dotarł do mety - Stadionu Narodowego.

16.30

WROCŁAW: Tylko hasła patriotyczne i pokojowe - policja poucza organizatorów Marszu Polski Niepodległej.

16.25

Mimo porozumienia rządu z organizatorami i zapowiedzi jednego, wspólnego marszu - doszło do rozdzielenia manifestacji. Gdy z ronda Dmowskiego wyruszył marsz państwowy, służby mundurowe oddzieliły go od marszu narodowców. Ten drugi jest liczniejszy - oceniają media.

Nie wiadomo, czy taki był zamiar i warunek umowy - wcześniej informowano, że marsz ma być jeden.

16.17

Na trasie Marszu Niepodległości - kontrmanifestacja Partii Zielonych z bannerem "KONSTYTUCJA". Kontrmanifestanci zostali natychmiast odgrodzeni przez policję, ale w ich stronę poleciały race.

16.15

Dziś Polska świętuje 100-lecie odzyskania niepodległości. Kraj Jana Pawła II i Lecha Wałęsy. Wasze święto jest świętem całej Europy - pisze na Twitterze szef Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani.

16.13

16.07

16.00

15.52

Mimo wcześniejszych apeli  słychać wznoszone przez narodowców  okrzyki "Raz sierpem raz młotem czerwoną hołotę" i "Biała siła". Odpalane są race.

15.50

Marsz państwowy zatrzymał się na moście Poniatowskiego i czeka na narodowców.

15.45

Oto jak sytuację Polski dziś widzi jeden z naszych południowych sąsiadów. "Jeden obrazek zamiast tysiąca tweetów o Polsce" - pisze Czech Jan Škvrňák.

 

15.40

15.38

Obecność włoskich faszystów zauważają obserwatorzy z zagranicy. "Włoscy faszyści w stolicy Polski. Czy ktoś może mi przypomnieć, kiedy i przez kogo została zniszczona?" - pyta jeden z nich.

15.33

"Dwa marsze, na które się ułożyli dwaj równorzędni partnerzy - mówi w studiu TVN24 psycholog Jacek Santorski.

15.30

15.25

W Warszawie idą dwa marsze. Narodowcy właśnie ruszyli z ronda Dmowskiego, marsz państwowy z prezydentem na czele jest już na moście Poniatowskiego. Obydwa dzieli kilkaset metrów.

15.24

15.05

Na czele pochodu widać wojskowe rosomaki, zaraz za nimi  - żołnierzy niosących banner z napisem "Dla Ciebie Polsko".

Nie brak sztandarów ONR.

15.00

Przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy rozpoczyna Marsz Niepodległości. - Nasza flaga narodowa jest biało-czerwona. Już nigdy biała i już nigdy nie czerwona - mówi prezydent.

 

14:37

 

14:36

 

14:22

 

14:21

Ruch na ul. Marszałkowskiej wstrzymany od placu Unii Lubelskiej w kierunku Centrum. Kierowcom jadącym od strony Mokotowa/Ursynowa w kierunku Żoliborza zalecamy korzystanie z ciągu Al. Niepodległości - Chałubińskiego - Al. Jana Pawła II - informuje policja.

 

14:17

 

14:16

 

13:55

 

13:50

Tłum na stacji metra Świętokrzyska

 

13:48

 

13:42

 

13:38

 

13:37

 

13.00

Trasa Marszu Niepodległości w Warszawie.

źródło: marszniepodleglosci.pl

 

12.45

Porozumienie rządu z narodowcami skrytykował m.in. prof. Tomasz Nałęcz, były doradca prezydenta Lecha Kaczyńskiego. - Jeśli się uznaje marszałka Piłsudskiego - i słusznie - za budowniczego niepodległości, to on się z wściekłości w grobie na Wawelu przewraca jak fryga - powiedział.

 

12.25

O niełączenie kotwicy, symbolu Polski Walczącej, ze znakiem falangi i krzyżem celtyckim zaapelowało dziewięcioro weteranów Powstania Warszawskiego. - To nas boli - mówią w spocie.

 

11.55

W sytuacji, gdy przez Warszawę mogły iść dwa okolicznościowe marsze, "rzutem na taśmę" porozumieli się ich organizatorzy. Poinformował o tym Robert Bąkiewicz, prezes Stowarzyszenia.

 

11.50

Tuż przed "godziną zero" z szefem MSWIA Joachimem Brudzińskim zdołali porozumieć się funkcjonariusze policji. Spotkanie 8 listopada zakończyło się zwycięstwem mundurowych - ich postulaty zostały spełnione. Policja wraca do pracy, a minister Brudziński zapewnia, że siły zabezpieczające marsz w Warszawie będą "wystarczające".

 

11.45

Sądy we Wrocławiu i w Warszawie orzekają, że decyzje władz tych miast o delegalizacji marszu były bezpodstawne. Prezydenci miast te decyzje zaskarżyli, ale sądy apelacyjne potwierdziły wyroki niższej instancji. Oznaczałoby to, że w Warszawie przejdą dwa marsze - jeden - środowisk narodowych i drugi - państwowy.

Dwa marsze na tej samej ulicy. Dlaczego nie? - komentował na rp.pl Marek Domagalski.

 

11.40

Po delegalizacji marszu w Warszawie Andrzej Duda i rząd zdecydowali o przejęciu przedsięwzięcia i zorganizowaniu państwowego Biało-Czerwonego marszu pod patronatem prezydenta i wyłącznie z flagami narodowymi. Na marsz organizatorzy zapraszali wszystkich Polaków.

 

11.30

Jeden z organizatorów wrocławskiego marszu, były ksiądz Jacek Międlar, zapowiedział, że zakaz zostanie zaskarżony do sądu, ale bez względu na jego wyrok marsz przez Wrocław i tak przejdzie.

 

11.25

W tej sytuacji prezydenci Warszawy i Wrocławia zakazali organizacji Marszu Niepodległości. Prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz swoją decyzję uzasadniała głównie kłopotami kadrowymi policji. 

We Wrocławiu tę decyzję podjęli wspólnie ustępujący prezydent Rafał Dutkiewicz i prezydent elekt Jacek Sutryk.

 


11.20

Niespokojną atmosferę przed Świętem Niepodległości dodatkowo podgrzewał sprzeciw policjantów. Walczący o podwyżki funkcjonariusze, po kilkumiesięcznych negocjacjach z MSWiA, w końcu zaczęli masowo przechodzić na zwolnienia lekarskie. W skali kraju jeszcze kilka dni temu na L4 przebywało ponad 30 procent policjantów.

W takich miastach jak Wrocław istniało zagrożenie, że zamiast 200 policjantów, bezpieczeństwa podczas marszu będzie strzegło zaledwie 40 funkcjonariuszy. - Sytuacja jest dramatyczna - mówili wrocławscy policjanci.

 

11.15

Obóz rządzący kilkakrotnie spotykał się z organizatorami, by ustalić szczegóły marszu i kolejność wystąpień oraz by nie pojawiły się na nim żadne emblematy partyjne ani ideologiczne, a jedynie biało-czerwone sztandary. Aż do 9 listopada próby te kończyły się fiaskiem.

Z tego powodu prezydent Andrzej Duda, który uprzednio zapraszał na Marsz Niepodległości wszystkich Polaków - sam w udziale z nim zrezygnował. Podobnie postąpił premier Mateusz Morawiecki.

Rządzący zaproponowali wówczas, by zamiast Marszu Niepodległości 11 listopada połączyło Polaków wspólne odśpiewanie hymnu.

 

11.10

Im bliżej 11 Listopada, tym więcej obaw pojawiało się głównie w związku z organizatorami Marszu Niepodległości. Obawiano się, że rasistowskie i nacjonalistyczne hasła, które pojawiły się na bannerach podczas marszu w 2017 roku, zakłócą i tegoroczne, wyjątkowe święto.

Tym bardziej, że pojawiły się informacje o planach środowisk neofaszystowskich z wielu krajów Europy, które wybierały się na organizowany przez narodowców Marsz Niepodległości.

 

11.00

Z ideą wspólnego marszu władzy i opozycji w stulecie odzyskania niepodległości wystąpił we wrześniu tego roku premier Mateusz Morawiecki.

Słowa o zjednoczeniu w najważniejszych dla Polski dniach padły w przemówieniu 1 września na Westerplatte.

- Pójdźmy razem w jednym marszu niepodległości. Jestem pewien, że ci, którzy na tej ziemi walczyli o naszą niepodległość, pragnęliby właśnie tego, bo wiedzieli doskonale, że nie ma cenniejszej rzeczy dla narodu, niż niepodległość. Spełnijmy ich marzenia - mówił wówczas Morawiecki.

Opozycja podeszła do tego pomysłu sceptycznie.

2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Wydarzenia
RZECZo...: powiedzieli nam
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?
Wydarzenia
Nie mogłem uwierzyć w to, co widzę
Wydarzenia
Polscy eksporterzy podbijają kolejne rynki. Przedsiębiorco, skorzystaj ze wsparcia w ekspansji zagranicznej!
Materiał Promocyjny
Jakie możliwości rozwoju ma Twój biznes za granicą? Poznaj krajowe programy, które wspierają rodzime marki
Wydarzenia
Żurek, bigos, gęś czy kaczka – w lokalach w całym kraju rusza Tydzień Kuchni Polskiej