Czym jest zegar biologiczny człowieka?

Zegar biologiczny to wewnętrzny mechanizm regulujący rytm funkcjonowania naszego organizmu w zależności od pory dnia i nocy.

Publikacja: 05.11.2021 15:20

Czym jest zegar biologiczny człowieka?

Foto: Adobe Stock

Zegar biologiczny wykształcił się u człowieka w toku ewolucji, a jego działanie jest warunkowane cyklicznym następstwem dnia i nocy.

Zegar biologiczny - hormony usypiają i budzą

Kiedy jest jasno jądro skrzyżowania wydziela substancje hamujące pracę szyszynki. Szyszynka zaczyna działać, gdy wokół zapada mrok - wówczas wydziela tzw. hormon snu, melatoninę, która działa uspokajająco i usypiająco na organizm.

Organizm - zgodnie z zegarem biologicznym - zaczyna wybudzać się między 5 a 7 rano. Zaczyna się to od produkowania hormonów stresu (kortyzon, adrenalina) przez nadnercza, co pobudza krążenie krwi. Do krwi trafia też cukier i aminokwasy. Jednocześnie pracę kończy szyszynka. W efekcie rośnie ciśnienie krwi i temperatura ciała, a człowiek zaczyna się wybudzać.

Zegar biologiczny - głodni w południe, wytrzymali po południu

Około południa żołądek zaczyna intensywniej wydzielać kwasy żołądkowe, w związku z czym rośnie poczucie głodu.

Z kolei po południu zmniejsza się aktywność wątroby, w związku z czym człowiek staje się najmniej wrażliwy na ból. Ok. 16 organizm osiąga szczyt swoich dziennych możliwości - serce i układ krążenia działają wtedy najsprawniej, podobnie jak mięśnie. To najlepszy czas na dużą aktywność fizyczną.

Zegar biologiczny: po 21 tyjemy

Wieczorem - ok. godziny 21 - spowolnieniu ulegają ruchy robaczkowe jelit, zjedzone wówczas pokarmy zalegają przez noc w układzie pokarmowym, a spożyte kalorie zmieniają się w tłuszcz. Po 22 organizm zaczyna gorzej radzić sobie z toksynami - należy więc wówczas unikać m.in. spożywania alkoholu.

Zegar biologiczny: po 2 śpij bezwzględnie

Ok. godziny 2 szyszynka zaczyna działać intensywnie - jeśli jednak w tym czasie przebywamy w miejscu, w którym jest dużo sztucznego światła, wówczas szyszynka nie zacznie produkować hormonu snu, a rytm pracy organizmu zostanie zaburzony.

Zegar biologiczny wykształcił się u człowieka w toku ewolucji, a jego działanie jest warunkowane cyklicznym następstwem dnia i nocy.

Zegar biologiczny - hormony usypiają i budzą

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
Jak rzucić palenie? 11 sposobów na pokonanie papierosów
Zdrowy styl życia
WHO alarmuje: Nowa "epidemia". Liczba jej ofiar wzrosła cztery razy od 1990 r.
Zdrowy styl życia
Tyle samo ćwiczeń, dwa razy więcej korzyści
Materiał partnera
Aktywność fizyczna doskonałym antidotum na stres
Materiał Promocyjny
Potencjał samoleczenia? Nawet 40 mld euro dla systemu