40 milionów recept na bezpłatne lekarstwa

Leki 75+ umożliwiają terapię osobom, które przyjmują najwięcej lekarstw, a mają najmniej środków na ich finansowanie – mówi Marcin Czech, wiceminister zdrowia odpowiedzialny za politykę lekową.

Publikacja: 15.11.2018 11:59

Marcin Czech

Marcin Czech

Foto: Fotorzepa, Piotr Guzik

Czy program darmowych leków dla seniorów 75+ się sprawdził?

Marcin Czech: Program leków 75+ zakłada, że osoby starsze, które z jednej strony przyjmują najwięcej leków, a z drugiej mają mało środków na ich finansowanie, będą uprzywilejowane w systemie refundacyjnym i najpotrzebniejsze, najpowszechniej używane leki otrzymają za darmo. Tworząc listę „S", musieliśmy dokonać wyboru, które z refundowanych leków na nią wpisać. Zdecydowaliśmy, że znajdą się na niej leki wskazane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) jako tzw. essential drugs – czyli leki podstawowe, gwarantujące bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców. Umieściliśmy na niej wszystkie leki z tej listy z wyjątkiem substancji przeciwmalarycznych, które u nas nie mają zastosowania. Wcześniej osoby starsze również miały do dyspozycji wszystkie leki z listy WHO, ale ze względu na obecny system refundacyjny i barierę finansową związaną z grupami limitowymi zdarzało się, że do niektórych z nich musiały dopłacać. Dziś z darmowych leków z listy „S" korzystają ponad 2,2 miliona pacjentów. Praktycznie wszyscy seniorzy realizują w ramach programu przynajmniej jedną receptę. Od września 2016 r. wydano ponad 40 mln recept „S".

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Zdrowie
Potrzebujesz dofinansowania do protezy lub rehabilitacji? Fundacja Poland Business Run szuka beneficjentów!
Zdrowie
Pilotażowy program tabletki „dzień po” w aptekach bez spektakularnych efektów
Zdrowie
Czy grozi nam medyczny blackout?
Zdrowie
Badanie CeZ: Z narzędzi AI korzysta niecałe 5 proc. podmiotów leczniczych w Polsce
Zdrowie
Paweł Walicki, CMP: Profilaktyka powinna znaleźć się w gestii lekarza rodzinnego