Aktualizacja: 15.11.2018 11:59 Publikacja: 15.11.2018 11:59
Marcin Czech
Foto: Fotorzepa, Piotr Guzik
Czy program darmowych leków dla seniorów 75+ się sprawdził?
Marcin Czech: Program leków 75+ zakłada, że osoby starsze, które z jednej strony przyjmują najwięcej leków, a z drugiej mają mało środków na ich finansowanie, będą uprzywilejowane w systemie refundacyjnym i najpotrzebniejsze, najpowszechniej używane leki otrzymają za darmo. Tworząc listę „S", musieliśmy dokonać wyboru, które z refundowanych leków na nią wpisać. Zdecydowaliśmy, że znajdą się na niej leki wskazane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) jako tzw. essential drugs – czyli leki podstawowe, gwarantujące bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców. Umieściliśmy na niej wszystkie leki z tej listy z wyjątkiem substancji przeciwmalarycznych, które u nas nie mają zastosowania. Wcześniej osoby starsze również miały do dyspozycji wszystkie leki z listy WHO, ale ze względu na obecny system refundacyjny i barierę finansową związaną z grupami limitowymi zdarzało się, że do niektórych z nich musiały dopłacać. Dziś z darmowych leków z listy „S" korzystają ponad 2,2 miliona pacjentów. Praktycznie wszyscy seniorzy realizują w ramach programu przynajmniej jedną receptę. Od września 2016 r. wydano ponad 40 mln recept „S".
To, co wyróżnia banki w Polsce, to przede wszystkim innowacyjność i zdolność do szybkiej odpowiedzi na potrzeby klientów – dynamiczne dostosowanie struktury i zakresu usług – niezależnie od tego, czy mówimy o kliencie korporacyjnym, czy indywidualnym.
W IX edycji rankingu nagrodzone zostały szpitale, które skutecznie odpowiadają na wyzwania, z którymi przychodzi im się borykać w codziennej działalności.
Sejm zagłosował za odrzuceniem wotum nieufności wobec minister zdrowia Izabeli Leszczyny. Dzień wcześniej za takim rozwiązaniem opowiedziała się też sejmowa Komisja Zdrowia. Podczas jej obrad nawiązywano do "czarodziejskiej różdżki" Leszczyny.
Zielone Orły 'Rzeczpospolitej': najważniejsze osiągnięcia nagrodzonych w 2024 roku
Ministerstwo Zdrowia planuje wycofanie ze sprzedaży w Polsce saszetek nikotynowych. Wcześniej resort finansów przedstawił propozycję opodatkowania woreczków akcyzą. Przewidywane wpływy z tego tytułu w kolejnych 3 latach oszacowano na 172 mln zł.
Prognozowana długość życia Amerykanów niepokoi naukowców. Do 2050 roku Stany Zjednoczone będą pod tym względem daleko w tyle za innymi krajami wysoko rozwiniętymi. Eksperci wskazują przyczyny i przestrzegają przed „kryzysem zdrowia publicznego o niewyobrażalnej skali”.
Choroba o nieznanym pochodzeniu, która pojawiła się w Demokratycznej Republice Konga, szerzy się głównie między dziećmi i jest szczególnie groźna dla osób, które są poważnie niedożywione - informuje WHO.
Nawet lekarz, który przyjmuje pacjentów prywatnie, wystawi receptę na leki refundowane. Dzięki temu pacjent, który po prywatnej wizycie będzie chciał dostać bezpłatny lek, nie będzie musiał już iść po taką receptę do lekarza rodzinnego.
Mikrobiom jelitowy, czyli ogół mikroorganizmów zamieszkujących jelita odgrywa kluczową rolę w budowaniu odporności organizmu. Z najnowszego badania naukowców z Uniwersytetu Yale wynika, że mikroflora to kolejny aspekt łączący człowieka z osobami, z którymi styka się na co dzień.
Wystarczy tylko kilka minut intensywnego wysiłku fizycznego dziennie, aby zmniejszyć ryzyko poważnych zdarzeń sercowo-naczyniowych. W przypadku kobiet to ryzyko spada nawet o prawie połowę. Taki efekt zapewni m.in. szybkie wchodzenie po schodach i noszenie zakupów.
Populizm prawodawczy, nawiązujący do strachu przed „diabelskim zielem”, staje się asumptem do naruszenia równości w zakresie dostępu do rynku leczniczego prywatnych podmiotów leczniczych.
Ostatnią rzeczą, której dziś potrzeba szpitalom, są kłopoty z fiskusem. Ten zaś oczekuje zapłacenia przez nie podatku od dochodu w sytuacji, gdy toną w długach, a NFZ zalega z zapłatą części zobowiązań wobec nich.
Jean Kaseya, szef Afrykańskich Centrów ds. Kontroli i Prewencji Chorób poinformował, że w ciągu 48 godzin powinniśmy wiedzieć więcej o tajemniczej chorobie, która pojawia się w Afryce. Będzie to możliwe dzięki analizie laboratoryjnej materiału biologicznego, pobranego od chorych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas