Narodowy Fundusz Zdrowia przekazał, że odbiera niepokojące sygnały od pacjentów o bonach lub kartach podarunkowych, które rzekomo wydaje NFZ. W internecie, w tym w mediach społecznościowych, pojawiają się informacje, że aby otrzymać taką kartę, o wartości np. 2 tys. zł, wystarczy opłacić kilka euro podatku i potwierdzić swoje dane w ankiecie.

Na stronie NFZ opublikowano jedną z fałszywych wiadomości. Możemy w niej przeczytać: "Rząd polski uruchomił subsydia dla ludności w postaci świadczeń na kartę Karta Pacjenta, umożliwiającą wydanie kwoty 2000 złotych w dowolnej sieci aptek przez 12 miesięcy. Aby otrzymać kartę podarunkową Karta Pacjenta, wypełnij ankietę, zapłać 2 euro podatku i potwierdź, że jesteś prawdziwą osobą. Pośpiesz się, ponieważ liczba kart jest ograniczona".

Przykładowy wpis na portalu społecznościowym

Przykładowy wpis na portalu społecznościowym

NFZ

Jak czytamy w komunikacie, NFZ nie wydaje żadnych kart podarunkowych, bonów i innych bonifikat na leki do aptek. Kliknięcie w link, który pojawia się przy informacjach o rzekomych bonach może spowodować utratę danych i pieniędzy.

W komunikacie przypomniano, że wiarygodne i prawdziwe informacje na temat świadczeń medycznych, w tym dostępu do leków refundowanych, można znaleźć na oficjalnych stronach Narodowego Funduszu Zdrowia oraz na infolinii NFZ – 800 190 590.